Participace, kulturní akce, mezigenerační bydlení, boj proti airBnB, robot na radnici…

Přinášíme další přehled novinek ze zelené radnice na Praze 3. Tentokrát v něm najdete několik pozvánek na participace i kulturní akce, stejně jako aktuální dění v dopravě či bytové a sociální politice.

V září jsme na radnici přivítali speciálního hosta
Na prvním poprázdninovém zasedání zastupitelstva městské části v úvodu vystoupil hongkongský disident Simon Cheng, který do Česka přijel na pozvání Prahy 3. Simon Cheng je prvním občanem Hongkongu, který získal politický azyl ve Velké Británii a také se stal občanem Svobodné republiky Žižkov. :)

Strategický plán rozvoje na příštích deset let schválen.
Ten byl intenzivně připravován několik měsíců a jeho obsah byl diskutován s veřejností, vedoucími odborů i napříč politickým spektrem. Veřejné představení jeho finální podoby se uskuteční 20. října. Jsme rádi, že Praha 3 bude mít kvalitní komunitně připravený strategický dokument, protože ten, stejně jako zelená politika, myslí do budoucnosti přesahující jedno volební období.

Nový zaměstnanec úřadu: robot na pokuty za parkování
Městská část ve spolupráci s IT odborníky vyzkoušela robota na vyřizování pokut za neoprávněné parkování v zónách placeného stání. Vzhledem k tomu, že se robot osvědčil, koupí městská část jeho licenci na další rok. Díky tomu budeme moci využít v rámci jiné agendy kapacitu třech zaměstnanců úřadu, kteří doteď museli vykonávat tuto ne příliš zajímavou práci.

Naše domovy nejsou hotely – jak se bránit proti negativním dopadům AirBnB?
Krátkodobé ubytování typu AirBnB je jedním z klíčových faktorů, které zejména v Praze snižují dostupnost nájemního bydlení. AirBnB s sebou bohužel přináší také narušování sousedských vztahů a snižování kvality života pro místní obyvatele. Bohužel, současná legislativa nám v boji proti negativním jevům AirBnB příliš nenahrává. Proto jsme vytvořili přehledný leták, který ukazuje, jak se můžete ve svém domě těmto jevům bránit. Leták si můžete stáhnout, vytisknout a dát ho třeba na domovní nástěnku.

Vybrali jsme nové studenty do dalšího ročníku mezigeneračního bydlení
V říjnu začíná třetí ročník projektu mezigeneračního bydlení. V domech s pečovatelskou službou v Roháčově a Krásově ulici budou se seniory a seniorkami bydlet a trávit čas studenti Barbora a Eliáš. Výběrová komise je vybrala na konci prázdnin a my věříme, že se jim bude v novém bydlení líbit. Jak hodnotí projekt bývalá účastnice Johana Jehličková si můžete přečíst zde.

Participace, prezentace, debaty a workshopy pokračují i na podzim 

Slezská!
…bude projednána na dopravní komisi v pondělí, 11. 10. v 17.00 ve velkém sále radnice. Zapracovávání všech podnětů veřejnosti i koaličních partnerů docela trvalo, ale věříme, že celá koncepční studie, která by mimo jiné znamenala 60 nových stromů a zklidnění celé ulice, dnes zatížené tranzitní dopravou.


Co chtějí lidé na Seifertce?
Anketní průzkum k revitalizaci Seifertovy ulice probíhal během června a zúčastnilo se ho 251 lidí. Z výsledků  vyplývá, že většina by si přála, aby Seifertka byla klidnější, zelenější a přívětivější pro pěší a cyklisty. Nyní dochází k zapracování podnětů do návrhu koncepční studie. Ten bude představen veřejnosti ještě na podzim a bude opět možnost se k němu vyjádřit.

Žižkovské nádraží: druhý život?
Až do 19. prosince máte možnost navštívit výstavu o budoucnosti nákladového nádraží s názvem Žižkovské nádraží: druhý život? v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Institut plánování a rozvoje hl. města plánuje také bohatý doprovodný program formou komentovaných prohlídek, diskuzí, procházek apod., který by měl trvat až do konce roku. Termíny jednotlivých akcí naleznete na stránkách CAMPu. Sami jsme zvědaví, jaké budou nadcházející debaty a diskuze. Protože k tomu, co jsme zatím viděli, máme několik výhrad, které přehledně shrnuje a popisuje Matěj Michalk Žaloudek.

Jak by měl vypadat budoucí Lobkovičák?
Studio Perspektiv, vítěz architektonické soutěže, společně s městskou částí plánují setkání a diskuzi s veřejností nad návrhem nového náměstí Jiřího z Lobkovic. Hlavními tématy bude podoba cestní sítě, parku, hřišť a odpočinkových ploch nového náměstí. Setkání se uskuteční 13. října v podvečer v základní škole přímo na náměstí a pro ty, kteří se nebudou moci zúčastnit bude připravený dotazník, aby mohli rovněž vyjádřit svůj názor. O detailech Vás budeme již brzy informovat na webu Prahy 3 i na našich sociálních sítích.

Jaký je výsledek komunitního plánování strategického plánu Prahy 3?
Strategický plán městské části na období 2021 – 2030 byl připravován již od minulého roku. Jeho podoba vychází nejen z analýzy dostupných dat, ale také z výsledků online debat s veřejností, sociologického průzkumu a diskuzí s vedoucími jednotlivých oddělení na úřadu a zástupci všech politických stran na Praze 3. Veřejné představení jeho finální podoby se uskuteční 20. října, v 17.00 na radnici.

Křižovatka Seifertova – Cimburkova prochází změnou
Křižovatka ulic Seifertova a Cimburkova v blízkosti školy dostala novou podobu. Přechod vozovky bude výrazně kratší, rozhledy na přijíždějící auta budou lepší, vše bezbariérové a s naváděcími prvky pro nevidomé. Jedna z mnoha drobných změn k lepšímu díky programu BESIP, o kterém se více můžete dočíst na našem webu.

Hlavní město právě vyznačuje cyklopruh na Koněvce
Koněvova ulice v úseku od Ohrady na Spojovací bude mít nově tzv. ochranné cyklopruhy. Do ochranného cyklopruhu, narozdíl od vyhrazeného, mohou řidiči a řidičky automobilů normálně vjíždět. Cyklopruh pouze připomíná, aby dávali pozor, protože zde vede páteřní cyklotrasa A420, a v případě setkání se s lidmi na kole je navádí, aby je bezpečně objeli. Dopravní značení provoz v ulici jednoduše zpřehledňuje a zvyšuje bezpečí lidí na kolech a koloběžkách.

Hurááá Žižkov!
Neuvěřitelné se stalo skutečností, konečně jsme se dočkali podchodu z Hlavního nádraží na Žižkov! Pro všechny, kdo z Žižkova pokračují na metro nebo na vlak, tak stačí vystoupit  na Husinecké a projít novým tunelem. Žižkov tak konečně získal přímé pěší propojení s Hlavním nádražím, na které jsme netrpělivě čekali několik desetiletí.

Žižkov má svoje první art re-use centrum!
Najdete ho na adrese Chlumova 257/8 hned vedle radnice. Art re-use centrum je místo zaměřené na znovu využití uměleckého materiálu. Spolek art re use / ArtMap zde bude pomáhat recyklovat a transformovat nevyužitý výtvarný materiál. Těšit se do budoucna můžete také na dílny a workshopy. Kromě toho, že se jedná o skvělou službu, díky tomuto projektu navíc ožila jedna z dlouhodobě nevyužívaných budov na Praze 3.

Na oběd do školní jídelny
Pokud se Vám stýská po obědech ze školní jídelny nebo prostě jen nemáte někdy čas nebo energii vařit, je tu pro vás jídelna na ZŠ Chelčického. Zaregistrovat se může kdokoliv a jídlo lze objednat na vybrané dny. Jednoduše si ho vyzvednete do vlastní krabičky. Cena takového obědu je pouze 75 Kč. Přehledný návod, jak se zaregistrovat a objednat vybrané obědy jsou v letáčku, který jsme pro vás připravili.

Zastavte se v Galerii pod radnicí a v novém bistru na argentinské dobroty
Začátkem září proběhlo na radnici slavnostní otevření nového argentinského bistra La Paisanita společně se stálou výstavou věnovanou historii Žižkova. Oboje najdete v Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí 9. Přijďte si prohlédnout výstavu a objednat si různé druhy argentinských plněných taštiček.

Festival Žižkovská spojka v plném proudu
Po celém Žižkově můžete najít instalace ve veřejném prostoru nebo navštívit nejrůznější akce v rámci festivalu Žižkovská spojka. Mezi naše nejoblíbenější patří nová veřejně přístupná venkovní zasedačka na radničním dvorku, kde je k vidění i malba od Tima. A samozřejmě dočasné schody z Jeronýmovi ulice na Vítkov! Co je vaše nejoblíbenější vychytávka?

Hezký říjen přejí
Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek,
Jana Valová
a Andrea Midlochová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.