Jen s jedenáctidenním zpožděním přinášíme newsletter za měsíc září. Tentokrát to nějak vyšlo tak, že je plný obrázků.
Nová pravidla pro bytovou politiku
Finišujeme s přípravou zbrusu nových pravidel bytové politiky, ze kterých máme velkou radost. Přidělování městských bytů by nově na Praze 3 mělo být transparentní a zejména by pomoc měla směřovat k lidem, kteří jsou opravdu v tísnivé sociální situaci. Zlomení klientelistického systému, který umožňoval přidělování bytů kamarádům vládnoucích politiků, nebo prostě lidem, kteří pomoc úplně nepotřebují, bude zřejmě jedním z nejzásadnějších věcí, které se nám na radnici doposud podařily.
Pravidla ještě nejsou ani schválená, a mediální mašina ODS už začala lidi lacině strašit vymyšlenými riziky. My si ale za přesvědčením, že děti nemají vyrůstat na ubytovnách, určitě budeme stát. Více info zde: https://bit.ly/2pKsX9E
Klimatická krize
Praha 3 se konečně systematicky začne zabývat klimatickou krizí. Na radě jsme schválili ustavení pracovní skupiny, jejímž cílem bude zpracovat strategický plán pro související adaptační a mitigační opatření. Zasedne v ní třeba Janek Rovenský z Greenpeace nebo Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha. Už 30. října v 18.00 navíc pořádáme III. Žižkovský panel, který se bude věnovat právě tomuto tématu.
Stavební boom kolem NNŽ a Olšanské
Projekty na Nákladovém nádraží a výstavba v Olšanské ulici se staly velkým tématem minulých měsíců nejen na zastupitelstvu. V září se konala též debata „Nové centrum Žižkova“ v Aeru, kde nás reprezentoval Matěj Žaloudek. Náměstek primátora Petr Hlaváček na debatě přislíbil, že okolí Olšanské ulice se bude (podobně jako NNŽ) rozvíjet podle koncepční studie, kterou bude supervizovat Institut plánování a rozvoje.
Navázali jsme též spolupráci s ateliérem Jiřího Klokočky na FA ČVUT, kde budou studenti a studentky v tomto semestru prověřovat právě tuto lokalitu a její budoucnost.
Naše stanovisko k výstavbě na pozemcích CETIN: https://bit.ly/30UkQUQ
Je naše město k (ne)bydlení?
V kině Aero proběhla jednodenní přehlídka filmů a diskuzí o (ne)dostupném bydlení, gentrifikaci, a fenoménu Airbnb. Za nás se hlavní večerní diskuse a promítání zúčastnil Ondřej, který k problému mimojiné konstatoval:
„V Praze se ročně postaví kolem 5000 bytů. Srovnatelný počet bytů je přitom vržen na trh krátkodobého ubytovávání nebo jsou nakoupeny jako investiční byty. Počet bytů v Praze tak de facto stagnuje. Musíme hlasitě opakovat, že Airbnb a další platformy pro sdílené bydlení jsou problém i na Praze 3 a je třeba je regulovat.“
Bude se stavět v Kunešově ulici?
Dva a půl roku poté, co se žižkovské zastupitelstvo rozhodlo, že část parku Na Krejcárku u ulice Kunešova má zůstat nezastavitelná, podal majitel pozemků podnět na změnu územního plánu na zastavitelné pozemky. Dali jsme podnět do výboru pro územní rozvoj a prosadili znovu usnesení o nezastavitelnosti parku. Nyní jej schválí rada a stanovisko bude odesláno na magistrát. Pustili jsme se do toho docela aktivně a věříme, že do pár měsíců bude jasno a o tomhle nápadu už neuslyšíme.
Co bude v žižkovských lázních? A bude se dát zanedlouho skočit si na radnici na kafe?
V průběhu září byla vypsána dvě výběrka, která jsou pro nás dost důležitá. První se týká budoucího využití dnes prázdné budovy bývalých lázní v ulici Husitská. Tenhle obrovský dům je dnes prázdný a přitom si tam umíme představit leccos.
Druhé výběrko hledá kavárníka nebo kavárnici do skoro nevyužívané galerie pod radnicí. Chtěli bychom, aby se radnice více otevírala lidem, a také, aby si měli i úředníci a úřednice kam odskočit na kafe.
A skromně můžeme říct, že je hlavně naší zásluhou, že na radnici se konečně začala vypisovat výběrová řízení, kde není jediným kritériem nejnižší cena, ale také kvalita projektu a přínos pro obyvatele.
Byli jsme v Brně
Vypravili jsme se na prodloužený víkend do Brna, abychom načerpali inspiraci od tamních Zelených, kteří mají zkušenosti s vedením městské části i z „velkého“ Brna. Nachodili jsme přes 13km, viděli jsme například krásný vnitroblok Křídlovická, jehož současnou podobu mohli do velké míry ovlivnit místní. Asi nejvíc nás oslovila možnost zřízení re-use centra přímo ve sběrném dvoře, ale bylo toho víc – například tipy, jak ozelenit i ty ulice, do nichž není možné zasadit stromy. Zaujalo nás, že do centra Brna dnes mohou jezdit autem jen rezidenti a místní podnikatelé, a pozoruhodná nám přišla i cykloobousměrka v Jaselské ulici, kterou si zde navzdory politikům namalovali guerillově (a dnes už funguje zcela legálně). Cestovali jsme samozřejmě vlakem a vrátili se osvěžení a plní chuti do práce.
Den seniorů…
jsme oslavili spuštěním projektu Seniorská obálka. Jedná se o předtištěnou kartu, na kterou senioři vyplní základní informace o svém zdravotním stavu, alergiích, nemocech, lécích, nebo kontaktech na své blízké. Tato karta se potom umístí na dobře viditelné místo v bytě/domě, aby mohla být případně okamžitě k dispozici jednotkám integrovaného záchranného systému, které v případě krizové situace do objektu vstupují.
O obálku pro Vás nebo vaše příbuzné se můžete přihlásit zde:
https://www.praha3.cz/…/informace-pro-seni…/seniorska-obalka
Hezký podzim přejí
Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek,
Jana Valová,
Blanka Vosecká Veselá