Očkování a nové testovací centrum
Očkovací centrum v Nemocnici sv. Kříže začalo očkovat. Kapacita je až 400 lidí denně. Zájemci o očkování se mohou registrovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví. O zřízení dalšího očkovacího centra na Havlíčkově nám. 10 uvažuje Aiomica a další konkurenční společnost Aiolite. Naočkovat se podařilo již i pečovatelky a pečovatele z Pečovatelské služby a zaměstnance Integračního centra Zahrada. Očkování začalo také u pedagogických pracovníků škol.
V polovině března začalo být v provozu druhé testovací místo na Praze 3 vedle OC Atrium Flora. Velkou výhodou je, že vše probíhá pod širým nebem. Na testování s se objednává na stejných stránkách jako na Havlíčkovo náměstí.
Cyklostezka pod Vítkovem již brzy v novém kabátě
V okolí žižkovské high line nyní probíhají stavební práce. Vzniká zde 16 nových odpočinkových míst s jednotným mobiliářem. Navíc zde bude i dětské hřiště s vlakovou tematikou, trampolíny, mobilní toaleta či zdroje na nabíjení elektrokol a mobilních telefonů. Podél celé cyklostezky dochází k úpravě zanedbané zeleně. Naopak v okolních stráních dojde k výsadbě stromů a bylin. Vše by mělo být hotové během května. Více informací, na co všechno se můžete těšit, jsme sepsali v tomto článku.
Zklidňujeme dopravu v Biskupcově, Jeseniově a okolí
V posledních týdnech dochází k vyznačování zóny 30 v Biskupcově a jejím okolí, které se díky tomu stane bezpečnější a vstřícnější k lidem. Kromě samotného zavedení třicítky dochází také k realizaci doprovodných opatření – výhradní přednost z prava, na kterou upozorňují i tzv. stop-čáry v křižovatkách. V některých oblastech dochází ke zúžení silnice, rozšíření chodníků a úpravě přechodů pro chodce při výjezdech na Koněvovu ulici. Sepsali jsme na web článek, kde se snažíme všechna opatření vysvětlit a zároveň shrnujeme, proč je zavádění zón 30 trendem moderních měst a kde všude již třicítky můžete najít na Praze 3.
Cyklistická sezóna začíná – koloběžky Lime na Praze 3 už jen na svých místech
V minulém roce se nám podařilo výrazně rozšířit systém míst pro parkování kol a koloběžek (Cyril). Dnes se na Praze 3 dá zaparkovat na téměř dvou stovkách míst opatřených cyklostojany nebo značením na zemi. Díky tomu se nám podařilo dohodnout se společností Lime, jejíž koloběžky válející se na nevhodných místech štvaly v minulosti mnoho lidí – Lime letos na Praze 3 jako jediné městské části omezí možnost parkování pouze na vymezená parkovací místa v systému Cyril. Toto omezení má být podle předběžné dohody aktivováno nejpozději v květnu. Stále platí, že pokud máte podnět, kde chybí cykloparkování, sem s ním!
Zrekonstruovali jsme byty pro ohrožené rodiny a děti
Díky nápadu a vytrvalé práci Ondřeje Ruta spolu s radními Milenou Johnovou a Adamem Zábranským se podařilo opravit tři dlouhodobě nepronajaté byty, které nyní budou sloužit pro děti vyžadující okamžitou pomoc či ohrožené rodiny s dětmi. Finance se podařilo získat z magistrátního Fondu rozvoje dostupného bydlení. Vše probíhá ve spolupráci s Centrem služeb pro rodinu a dítě a Dětským domovem Charlotty Masarykové. Více se dočtete v článku.
Připravujeme dvě nové architektonické soutěže – školka v Jeseniově a dům sociálních služeb Pod Lipami
V obou případech se jedná o nahrazení stávajících objektů, které již nevyhovují technicky a kapacitně, novostavbami.
Dům sociálních služeb by měl být moderním zařízením sociální péče, které bude splňovat nároky služby domova se zvláštním režimem, ale také nabídne další služby – např. denní stacionář, odlehčovací a doplňkové služby apod. Chceme, aby byl domov propojený s okolním komunitním životem, právě proto bude návrh projednáván s veřejností před samotným vypsáním sputěže. Začátkem března se uskutečnilo setkání s předsedy okolních SVJ. Dalším krokem bude participaci s širší veřejností.
V případě školky Jeseniova 98 je po dlouhých jednáních shoda na tom, že místo nákladných oprav bude aktuální budova s narušenou statikou zbourána a nahrazena novostavbou. Nová školka by měla mít celkem šest tříd a z toho minimálně dvě bezbariérové a jednu pro děti do tří let. Více informací o soutěžích se dozvíte v článku ČTK. Obě soutěže plánujeme vypsat do začátku prázdnin.
Během března bylo možné připomínkovat návrh koncepční studie Slezské ulice
Od 15. do 24. března bylo možné prostřednictvím online dotazníku připomínkovat první návrh koncepční studie Slezské ulice, který zpracovali třiarchitekti. Přestože v prvním kole participace většina lidí označila za nejvíce prioritní výsadbu stromořadí, ihned po spuštění druhého kola participace byly vylepené po celé Slezské ulici lístečky s počty parkovacích míst, které “chce radnice lidem ze Slezské vzít”. Na sociálních sítích se vedly obdobné diskuze. I z toho důvodu se těšíme, až se dozvíme konkrétní připomínky, které lidé uvedli v dotazníku, a jak se podařilo jejich zapracování do studie. Jakmile budeme mít další novinky určitě vás budeme informovat a doporučujeme rovněž pravidelně sledovat planujtrojku.cz, kde se dozvíte o všech plánovaných participacích a jejich výsledcích. Stále si můžete prohlédnout video představující návrh studie či zprávu z prvního kola participace.
Nechceme se smířit s výstavbou věžáku nad Židovskými pecemi – podáváme žalobu
Věžák nad Židovskými pecemi by měl být poslední etapou výstavby na Vackově. Jako jediný nezískal stavební povolení v minulém volebním období. Posílali jsme několik připomínek a odvolání, které však letos v lednu byly definitivně zamítnuté. Rozhodli jsme se tedy podat správní žalobu proti vydanému územnímu rozhodnutí. Více info zde.
Domov pro seniory Parukářka – požadujeme citlivější zasazení záměru do okolí
Městská část se odvolala proti územnímu rozhodnutí, které začátkem roku získal soukromý projekt novostavby Domova pro seniory Parukářka. Hlavním důvodem je neadekvátní výška jedné z plánovaných budov spolu s minimálními odstupy od okolní zástavby. Požadujeme, aby byl záměr citlivěji zasazen do svého okolí. Mezi hlavní pozitiva záměru patří pěší propojení ulic Jeseniova a Na Parukářce a rozšíření nabídky sociálních a doplňkových služeb v okolí. Bližší popis projektu a územního řízení naleznete v tiskové zprávě.
Do 15. 4. můžete připomínkovat návrh soukromého projektu Obytný soubor Jarov
Ten by měl vyrůst v oblasti brownfieldu mezi ulicemi Na Jarově – Květinková – Habrová. Představení návrhu a sběr připomínek veřejnosti, předtím než se bude rozhodovat o stanovisku městské části, byla naše podmínka. Původně se měla konat prezentace a diskuze přímo na místě, nicméně z důvodu aktuální pandemická situace investor (Amadeus Real) zveřejnil video s prezentací projektu a až do 15. 4. můžete vyjádřit své připomínky v anketě pod videem.
Skončilo připomínkování podkladové studie a změny územního plánu nákladového nádraží, ale pokračuje apel veřejnosti prostřednictvím Arniky a dalších
Připomínkování změny územního plánu, kde jsme se opět soustředili na na čtyři hlavní témat, a to doprava, zeleň, veřejná vybavenost a dostupné bydlení, je za námi – více na našem webu. Na základě našeho tlaku na hlavní město nyní IPR kromě všech materiálů zpřístupnil také formulář, kde bylo možné psát do konce března připomínky k podkladové studii.
Velmi pozitivním překvapením bylo, že více než 1000 lidí svým podpisem podpořilo připomínky Arniky ke změně územního plánu, a to za necelý jeden týden. Následně Arnika společně se spolkem Automat, Paměť města a Klubem za starou Prahu vytvořili web s výzvou pro vedení města, ke které se dá přidat online podpisem.
Čím dál více mezi lidmi rezonuje téma Jarovské třídy. Chápeme, že se jedná o velkou a potenciálně i nežádoucí změnu pro obyvatele Jarova, i z toho důvodu se ze všech nejvíce snažíme o to, aby se Jarovská třída neplánovala za zavřenými dveřmi a veřejnost dostala příležitost záměr připomínkovat. Vybudování Jarovské třídy je klíčovou součástí rozvoje celé lokality okolí nákladového nádraží. Naše stanovisko zůstává stále stejné: požadujeme, avby zde vznikla příjemná městská ulice, nikoliv dopravní stoka. Informace o Jarovské třídě shrnuje Ondřej Rut na svém blogu.
Uklidili jsme Vítkov
Přes 30 lidí dorazilo na Vítkov v rámci akce Ukliďmě Česko. Posuďte sami, jak nám šla práce od ruky. Děkujeme všem, kdo jste se k této akci kdekoliv přidal a nejen v tento den se staráte o své okolí.
Čistíme Žižkov od billboardů
Vizuální smog, způsobený velkým množstvím křiklavých a nevkusných reklam v ulicích, které na nás negativně působí, se snažíme již delší dobu omezovat. Do této kategorie patří i billboardy, které podle nás do města rozhodně nepatří. Na ty se nyní díky aktivní práci Zdeňka Jahna a úřednic ze stavebního odboru zaměřujeme. Naposledy se například podařilo odstranit několik billboardů z Ohrady. Přečtěte si článek Matěje Žaloudka v Kauze3 o tom, jak se (ne)daří bojovat proti vizuálnímu smogu a jaké máme možnosti do budoucna.
Žižkovští Zelení si zvolili nové vedení na další 2 roky
Ve středu 24. března si naše základní organizace zvolila nové vedení – Radu základní organizace. Spolupředsedkyní je nově Lucia Zachariášová, právnička a bývalá zastupitelka Prahy 3. Spolupředsedou byl zvolen Zdeněk Jahn, ekonom a člen Finančního výboru Prahy 3. Další členi a členky Rady základní organizace jsou: Petra Urbanová, Rebeka Vadasová, Jana Valová, Vladimír Kolář Kusbach a Zdeněk Svačina. Více informací si o můžete přečíst zde. Nebo se jich můžete na cokoliv zeptat na některé z našich schůzích, kde je kdokoliv vítani.
Kde nás můžete sledovat a jak nás můžete podpořit.
– Sledujte či sdílejte náš facebook nebo twitter
– Podpořte nás finančně, na pravidelných drobných darech je naše činnost závislá
– Staňte se součástí Zelených na Praze 3 či kdekoliv jinde