Dotace na Praze 3 se rozdělí opět netransparentně

Tisková zpráva klubu zastupitelů a zastupitelek Žižkov (nejen) sobě / 16. 3. 2018

Zastupitelstvo MČ Praha 3 rozhodne na jednání úterý 20. 3. od 15:00 hod. o rozdělení dotací v objemu 16,5 mil. Kč. Zastupitelský klub Žižkov (nejen) sobě opakovaně kritizuje netransparentnost hodnocení a způsob přidělování dotací na Praze 3. Hodnocení projektů je tajné, členové a členky komisí a výborů jej nemusí nijak odůvodňovat. To poskytuje prostor pro účelové hodnocení a podjatost a neúspěšní žadatelé se často nedozvědí důvody pro zamítnutí žádosti.

Slovní odůvodnění požadované dotačními pravidly formuluje komise/výbor jako celek, a to téměř ve všech případech pouze formálně. O korekcích tajného online hlasování už se dále nediskutuje.

Kritický názor na netransparentní systém přidělování grantů vyjádřil na jednání kulturní komise zástupce za Ž(n)S Bob Čáp a byl za to z komise odvolán Radou MČ.

„Vyhozen jsem byl proto, že jsem na Facebook veřejně napsal, že na komisi je odmítána jakákoliv diskuse k projektům. Vzhledem k tomu, že předběžné hodnocení vzniká pokoutně, je důležité, aby argumenty pro přidělení veřejné podpory zazněly nahlas. Nikoliv, aby se všechno sakumprásk schválilo, tak jak si to zástupci koalice naklikali, což navrhoval místostarosta Bellu,” říká Bob Čáp, který je zároveň spolupředsedou Zelených na Praze 3.

Dotační systém tak letos umožňuje podporu komerčních gastronomických projektů, jako např. Chuť a vůně Česka 2018 – festival dobré nálady, který pořádá Agentura dobré zábavy BoomParty podnikatele Petra Čermáka, nebo projekty PA Gastronomic s.r.o. Patrika Harvalíka, které mají za cíl nalákat lidi do kempu na Pražačce a pomoci tak za veřejné peníze zvýšit jeho komerční atraktivitu.

Evergreenem kulturních dotací je Palác Akropolis. Firma Art Frame Palác Akropolis, s.r.o. stále zůstává největším příjemcem – letos získá na 7 projektů 530 000 Kč. Celkově na akce v Akropoli poputuje přes 1 250 000 Kč, což je necelá polovina celkové alokace pro kulturní oblast. Je tedy zřejmé, že podnik Pavla Hurdy se stále těší politické podpoře.

Na tyto sporné projekty upozorňovala na jednání Grantového výboru zastupitelka za Ž(n)S Helena Ganická, ten ale veškeré její návrhy zamítl. “Výbor principiálně odmítl využít svého práva bavit se o obsahu projektů a v odůvodněných případech korigovat doporučení komisí. Místo toho jen přidělil částky na základě matematického vzorečku: alokovaná částka vs. požadovaná částka vs. doporučený počet bodů, na což by stačil jakýkoliv úředník, který umí počítat. Role grantového výboru je úplně zbytečná”, říká.

Předběžné výsledky dotačního řízení jsou zveřejněny v podkladech k jednání zastupitelstva na webu Prahy 3: http://www.praha3.cz/getFile/case:show/id:263889.

———————–
Kontakty:

Ondřej Rut, předseda klubu ŽNS, rut.ondrej@gmail.com, 608 766 603
Helena Ganická, zastupitelka za ŽNS, helena.ganicka@zeleni.cz, 605 436 135

Bob Čáp: Plný počet bodů pro myslivkyni Hujovou

(zdroj fotografie – Venuše ve Švehlovce)

Jak se na Praze 3 hodnotí kulturní granty

Koalice Žižkov (nejen) sobě vyhrála volby a má tak v zastupitelstvu Prahy 3 třetinu členů, v kulturní komisi má ale zastoupení pouze jednoho člena z osmi – mě. Komise rozhoduje o grantových žádostech tak, že každý člen či členka ohodnotí projekt podle čtyř kritérií na škále od 0 do 5, body se sečtou a vypočítá se průměrné hodnocení. Projekt, který získá více než dvě třetiny bodů, je doporučen k přidělení finančních prostředků. Výsledky hodnocení jednotlivých členů a členek zná pouze předseda komise. Ten průměrné hodnocení představí komisi, která má ještě možnost mírně korigovat bodové hodnocení, které například skončilo těsně pod čarou.

Rozdělení hodnocení na více aspektů, jako je originalita, škála oslovených skupin obyvatelstva nebo naopak zachování tradice, je oproti předchozímu systému jednoho hodnocení, krok dobrým směrem. Samo o sobě to ale neeliminuje hodnocení na základě politického zadání či ideologické předpojatosti. To se v plné nahotě ukázalo na zasedání kulturní komise, kde jsem byl seznámen s průměrnými výsledky hodnocení jednotlivých projektů. Ověřit správnost výpočtu jsem neměl možnost ani zpětně přes žádost u předsedy komise. Obrázek, který hodnocení poskytovala. byl přesto velmi plastický a bohužel uvěřitelný. Vypadal zhruba takto:

Všech 13 projektů spojených s Palácem Akropolis (patřícím žižkovskému kmotrovi Hurdovi) prošlo, žádný ze 7 projektů spojených s tanečním divadlem Ponec neprošel. Neprošel Refufest, festival na podporu integrace uprchlíků, neprošly sousedské slavnosti Zažít město jinak ani Žižkovské mezidvorky. Neprošla žádná z akcí spojená s romskou komunitou. Neprošel žádný z projektů souvisejících s nezávislým divadlem Venuše ve Švehlovce.

Fascinující nebylo pouze, co bylo a nebylo doporučeno, ale také kolika body. A tak zatímco divadelní projekty ve Švehlovce dosahovaly 8-9 bodů z 20, značně pochybný „Festival dobré nálady“, získal bodů 16/20, přestože jde o několik prodejních stánků, které byly loni umístěné na Jiřáku. Na zasedání komise nebyl nikdo schopný své lichotivé hodnocení vysvětlit. Nikdo o tomto „festivalu“ nic nevěděl. Můj návrh, aby v tomto světle nebyl projekt doporučen k podpoře, byl přehlasován. Projektu bylo sníženo hodnocení, ale podpora byla doporučena. Celé to bylo absurdní o to víc, že u festivalu Zažít město jinak byla jako důvod nedoporučení uvedena jeho příliš velká komerčnost.

Festival dobré nálady (zdroj:https://www.facebook.com/chutavuneceska/)

Jak funguje aritmetika si ukážeme na příkladu Mysliveckého spolku, který na Žižkově loví především vlivné členy a členky a jednou za rok pro ně uspořádá ples. Pokud by někdo měl dojem, že přínos sponzorování myslivců na Žižkově je přinejmenším pochybný, velmi by se lišil od sedmi osmin kulturní komise, podle nichž snad nic záslužnějšího neexistuje. Jsem přesvědčen, že podpora tohoto spolku je zcela zbytečná, což jsem vyjádřil v bodovém hodnocení nulou. Pakliže někomu velmi záleželo na tom, aby žižkovská myslivecká lóže dostala své, udělil plný počet, tedy 20 bodů. Počítejme společně: (7 x 20 + 0 bodů od Čápa) děleno osmi je 17,5. No, a myslivci ve výsledků dostali 17 bodů. Proč tedy všichni ostatní v komisi kromě mě hodnotili projekt téměř 100% počtem bodů? Příčinou může být například to, že aktivními myslivci jsou starostka Hujová, nebo tajemník úřadu Fišer.

Pokud by neúspěšní žadatelé měli pocit, že neuspěli, protože špatně napsali žádost o grant, mohu je, bohužel, uklidnit. Kvalita a příčetnost žádosti nehrála v hodnocení většiny hodnotitelů a hodnotitelek velkou roli. Ilustrací budiž žádost, kterou nejspíš nepsal střízlivý člověk a která vysvětluje, že hudební projekt je třeba podpořit mimo jiné proto, že hudební kultura je současnou prioritou EU a na jednoho muzikanta je navázáno XY pracovních míst, což má být zásadní především v kontextu přechodu k robotizaci, který nás prý čeká v blízké budoucnosti. O pozitivním hodnocení rozhodlo nakonec nejspíš navázání na Akropolis.

Nejokatějším ostudám se na zasedání komise podařilo na návrh autora textu zabránit, a tak byl třeba podpořen alespoň jeden projekt spojený s Poncem a romskou komunitou, ale problém zůstává. Kulturní granty jsou přidělovány na základě konexí a zamítány ideologicky. Minimálním předpokladem k tomu, aby se prolomilo sepětí příjemce grantu a hodnotitele, by kromě dalšího omezení svévolnosti hodnocení (např. nutností slovního zdůvodnění hodnocení), bylo také zveřejňování hodnocení jednotlivých členů komise a demokratičtější rozdělení mandátů komise.

Bob Čáp, člen Komise pro kulturu, památkovou péči, turistický ruch a zahraniční vztahy

Dotace 2017 – polovina peněz pro Palác Akropolis, jiné kvalitní projekty bez podpory

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes projedná přidělení grantů pro rok 2017. V kulturní oblasti poputuje přímo nebo zprostředkovaně téměř polovina rozdělovaných peněz do Paláce Akropolis, naproti tomu dnes již tradiční kulturní akce a sousedské slavnosti, jako jsou Žižkovské mezidvorky, Zažít město jinak nebo taneční projekty v divadle Ponec zůstanou téměř bez podpory.

Výsledky hodnocení grantů[1] vzešly z komplexního hodnotícího procesu, v němž posuzují kvalitu projektových žádostí komise v jednotlivých oblastech podpory, a to na základě předem stanovených hodnotících kritérií. Konkrétní částky k podpoře pak pro všechny oblasti podpory navrhuje a schvaluje výbor pro dotační politiku. Zejména výsledky v oblasti kultury ale působí dojmem, jako by žádná hodnotící kritéria neexistovala a o podpoře rozhodoval vládnoucí politický establishment.

„Jak jinak si lze vysvětlit, že největším příjemcem se opět stane obchodní společnost Art Frame Palác Akropolis, vlastněná žižkovským kmotrem Pavlem Hurdou (ODS), která na svých osm projektů získá 594 000 Kč, což je pětina celkového rozpočtu na kulturu? Pravidla pro hodnocení nejsou nastavena špatně, bohužel se nedodržují,“ konstatuje Helena Ganická (Zelení), členka výboru pro dotační politiku.

Vedle peněz pro samotnou Art Frame Palác Akropolis mají dalších 870 000 Kč získat jiné organizace na pořádání akcí v Paláci Akropolis. Mezi ně patří např. s Akropolí personálně spřízněné organizace Public Art o.p.s. a Move Association s.r.o. nebo Rachot Production s.r.o., který má na adrese Paláce Akropolis svoje sídlo. Celkově tedy na jednu adresu poputuje téměř polovina všech peněz na kulturu na Praze 3.

Již tradičně se z podpory může těšit Obvodní myslivecký spolek Praha 3, ve kterém je členkou starostka Hujová, místostarosta Holeček nebo tajemník radnice Fišer.

V ostrém kontrastu k tomu je přístup k jiným, dnes již tradičním akcím nebo institucím v oblasti živé kultury a sousedských slavností. Divadlo Ponec, s Akropolí kulturním významem srovnatelná scéna, získá prostřednictvím Tanec Praha z.ú. podporu pouze na jeden z celkem sedmi projektů, a to ve výši 110 000 Kč. Zcela bez podpory pak skončí kvalitní projekty komunitního rázu jako Žižkovské mezidvorky, Zažít město jinak, divadelní projekty v alternativním prostoru Venuše ve Švehlovce či interkulturní festival RefuFest. Podpory se nedočkal ani Klub Přátel Žižkova, který v důsledku toho oznámil po 49 letech své existence zánik.

Zásady poskytování dotací, spoluvytvářené v minulosti naším klubem zastupitelů, považujeme za dostatečné. Problém je v tom, že nejsou důsledně dodržovány.

“Jednotliví hodnotitelé nebodují projekty podle stanovených kritérií ale celkově podle pocitu, neexistují protokoly z hodnocení, komise neprovádí slovní odůvodnění přidělených bodů, škrty v rozpočtech grantů navrhuje neprůhlednou metodou předseda dotačního výboru Tomáš Kalivoda spolu s radním pro kulturu Alexandrem Bellu (oba ODS). Nejen že k tomu nemají oporu v platných zásadách pro poskytování dotací, ale s tímto svým návrhem seznámili členy dotačního výboru až na samotném jednání, kde již bylo velmi málo prostoru změny,” kritizuje porušování pravidel Helena Ganická.

Zastupitelstvo MČ Praha 3 začíná dnes v 15:00 hodin v budově Havlíčkovo nám. 9. Na webu MČ bude k dispozici online přenos.

Odkazy:
Komentář k průběhu hodnocení kulturních grantů od Bohumila Čápa (Z), člena kulturní komise (odkaz bude aktivní po 15:00): http://praha3.zeleni.cz/ruzne/bob-cap-plny-pocet-bodu-pro-myslivkyni-hujovou/

Kontakty:

Helena Ganická, členka výboru pro dotační politiku: helena.ganicka@zeleni.cz, 605 436 135
Ondřej Rut, předseda klubu zastupitelů ŽnS: rut.ondrej@gmail.com, 608 766 603

[1] Výsledky hodnocení jsou veřejně přístupné v rámci podkladů pro jednání zastupitelstva (str. 86): http://www.praha3.cz/getFile/case:show/id:224058