Utajovaná rekonstrukce ulice Želivského je jako z minulého století

Praha má dlouhodobě neřešený vřed v podobě severojižní magistrály, ale svoji “malou” magistrálu má i Žižkov – ulici Želivského. A její celkovou rekontrukci v těchto měsících hlavní město projektuje. Celý projekt však vzniká za zavřenými dveřmi a pro obyvatele a obyvatelky Prahy 3 bude znamenat spíše zhoršení.

článek Matěje Michalk Žaloudka pro Deník Referendum

Navzdory názorům rozšířeným mezi internetovými diskutéry se celkové rekonstrukce velkých ulic nepřipravují proto, aby si kdosi plnil své sny nebo čerpal nějaké dotace, ale prostě proto, že životnost tramvajového tělesa a sítí pod vozovkou jsou omezené. Pokračovat ve čtení „Utajovaná rekonstrukce ulice Želivského je jako z minulého století“

Dva roky se Zelenými na radnici!

Nedávno to byly přesně dva roky, co jsme díky Vašim hlasům podepsali koaliční smlouvu a dostali se tak do vedení žižkovské radnice.

Přestože se snažíme pravidelně vás informovat o všech novinkách, tak cítíme, že polovina volebního období si zaslouží hlubší ohlédnutí za tím, jak se nám daří naplňovat náš program a co vše se povedlo. Pokračovat ve čtení „Dva roky se Zelenými na radnici!“

Tichý asfalt nestačí, pojďme řešit celou ulici Želivského jednou a pořádně

Už další uzavírka Želivského! Na nás zůstalo, že to máme nějak vysvělit lidem a zmírňovat dopady.
Hluková zátěž a tristní stav ulice ale potřebuje udržitelné řešení.

Aktuálně:
Již druhá uzavírka ulice Želivského, jenž nám byla hlavním městem oznámena jen několik dnů před jejím zahájením, přináší další komplikace.
Hluková zátěž potřebuje udržitelné řešení
Urychlená potřeba hlavního města pokládat tichý asfalt pramení z toho, že město dostalo od hygienické stanice pokutu za dlouhodobé překračování limitů hluku. Tichý asfalt je však pouze krátkodobé zkratkovité řešení, jehož životnost je velmi diskutabilní.

Dlouhodobé řešení je ale celková rekonstrukce celé ulice Želivského, kterou potřebuje jako sůl, ale projektové práce na TSK jsou na bodě mrazu. Přitom Želivského si zaslouží být bulvárem se stromy, kterému se nebudou lidé vyhýbat.

V posledním roce jsme za MČ Praha 3 magistrátu navrhli alespoň dvě okamžitá a efektivní opatření:
1) zákaz vjezdu vozidel nad 6 tun – od 31. 7. 2019 marně čekáme na odpověď od náměstka primátora Adama Scheinherra
2) instalace radaru, který by měřil dodržování povolené rychlosti – to bylo hlavním městem bohužel zamítnuto.Uspokojivé řešení bude ale teprve zmenšení tranzitu a výsadba stromořadí v rámci celkové rekosntrukce ulice.
Jako Zelení a Zelené jsme přesvědčení, že kvalita života lidí, kteří tu bydlí je důležitější než rychlý tranzit projíždějících aut. Proto budeme i nadále prosazovat menší zátěž auty, zejména větší bezpečnost u zastávek MHD.

Zelení na žižkovské radnici posílí

Ondřej Rut, Martina Chmelová a Matěj Michalk Žaloudek zvoleni do zastupitelstva za Zelené a nezávislé v úterý 26. května podepíší dodatek koaliční smlouvy. Ten zohledňuje odchod pirátské zastupitelky do opozice. Našimi koaličními partnery zůstávají TOP/STAN a Piráti.

Neshody Jany Belecové (Piráti) se zbytkem vlastní členské základny vygradovaly v požadavek pirátského klubu na její výměnu v radě městské části. Zelení personální nominace koaličních partnerů plně respektují a na zastupitelstvu podle toho i budou hlasovat. Aktuální agresivní očerňovací kampaň manželů Belecových navíc potvrzuje, že další spolupráce s nimi by byla dost obtížná.

„Jsme přesvědčeni, že koalice odvádí dobrou práci pro obyvatelky a obyvatele Prahy 3 a je tak i vnímána veřejností. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k uklidnění situace, že jsou Zelení respektováni jako stabilní koaliční partner a že rozpracované projekty nejen v gescích, které jsou nám svěřeny, nejsou ohroženy.“

– Matěj Michalk Žaloudek, předseda zastupitelského klubu

Zelení z koaličních jednání vycházejí posíleni o gesci energetiky, která je stěžejní součástí boje s klimatickou změnou. Již od roku 2012 se díky práci Ondřeje Ruta na Praze 3 zapojilo hned 12 škol a školek do projektu úspor energií, přičemž vynaložených 40 milionů se za osm let již městské části  téměř vrátilo. Budeme pokračovat i v dalších budovách.

Z koaličních jednání odcházíme též se shodou na dalším zklidňováním silniční dopravy v rezidenčních ulicích naší městské části, kterou u nás – navzdory aktuálním celosvětovým trendům – není zdaleka vždy jednoduché prosadit. Získáváme též větší slovo v gesci životního prostředí, ve které zůstává hlavní prioritou další výsadba stromů v rezidenčních ulicích.

Prosazování našeho programu bude jednodušší zejména proto, že se nám podařilo vyjednat posílení zastoupení Zelených hned v sedmi komisích a výborech napříč gescemi. To znamená, že mnohem více Zelených i námi oslovených nezávislých expertů a expertek bude mít vliv na dění v naší městské části. Zelení na Žižkově tak využívají své výhody – jedné z největších členských základen v republice a sítě desítek lidí ochotných věnovat svůj volný čas práci v těchto poradních orgánech.

V případě podrobnějšího zájmu najdete informace v odkaze na Dodatek Koaliční smlouvy.

Zastupitelstvo se koná v úterý, 26. 5. ve velkém sále Hotelu Olšanka. Pozvánku na najdete zde.


Kontakt:
Matěj Michalk Žaloudek
773779403
mzaloudek.matej@praha3.cz

MMŽ: Tučná léta skončila.

Na únorovém zastupitelstvu byl schválen letošní rozpočet. Tři měsíce po převzetí radnice už to máme ověřeno – stav městské kasy není zrovna růžový a příjmy stačí jen na nejnutnější výdaje. Na rozdíl od minulých desetiletí, kdy měla radnice obrovské příjmy z privatizace svého bytového fondu, které jí umožnily rozhazovat. Vlastně se teď ale vracíme k „normálu“ – už není moc co prodat nebo rozdat a budeme se muset naučit utrácet jen za to, na co máme.

Dědictví minulosti je fatální. Praha rozprodala byty i pozemky, kde by se byty daly stavět, protože převládající ideologie byla, že v soukromých rukách jim bude vždycky lépe. Radnice tak dnes má ve správě tak málo bytů, že to nestačí pro její bytovou politiku, a ve veřejném vlastnictví jsou prakticky jen parky (náročné na údržbu) a ulice (ovládané zkostnatělou TSK).

Nebudeme určitě rezignovat na rozumné investice: na nutné rekonstrukce dnes prázdných bytů, nové stromy v ulicích či bezpečnější přechody, protože to jsou témata, kde jde vysloveně o zdraví.

Skončit ale musíme s projídaním rozpočtu, jehož největším symbolem jsou honosné „tradiční kulturní akce“ – letos se jich několik už neuskuteční (např. „Den domácích mazlíčků“) a akce jako Pivobraní se budou muset spokojit s rozpočet i pětkrát menším. Končíme provoz drahých mobilních aplikací, které nikdo nepoužívá, a nebudeme nakupovat např. další „smart“ parkovací čidla, o kterých nikdo netuší, jaký mají smysl.

Nejsmutnějším plýtváním jsou ale zatím těžko vypověditelné smlouvy z dob minulých, jako je třeba pronájem hřiště před ZŠ Chelčického za cenu 1000,- ročně (!) nebo několik případů, kdy městské byty byly pronajaté za hubičku na dobu neurčitou stranickým kamarádům.

Matěj Michalk Žaloudek,
článek byl psán pro březnové Radniční noviny

MMŽ: Chceme jít příkladem. Skončili jsme se zbytečnými plasty na radnici.

Některé změny na radnici nám budou trvat roky, některé měsíce, tahle ale byla docela snadná.
Od pondělí 10. 12. jsme zastavili veškeré objednávky jednorázových plastových obalů na žižkovské radnici. Například obě prosincová zastupitelstva, po kterých vždy zůstaly koše plné malých petek, tak proběhla už se skleněnými karafami na stolech zastupitelů.

Jen za rok 2018 spotřebovala radnice před 8 tisíc PET lahví a zaplatila za ně přes 80 tisíc Kč. Z kohoutků na radnici přitom teče normální pitná voda. Pro milovníky bublinkové vody jistě nebude problém zajistit sodovkovač.

Že je nadměrná spotřeba plastových obalů obrovský problém pro celou planetu, o tom se v poslední době mluví hodně. Svačinu máme snězenou za 10 minut, její obal se ale rozkládá i stovky let. V ČR se přitom recykluje jen asi polovina plastových odpadů a miliony tun plastů (včetně toho ze Žižkova) končí ročně v oceánech, zabíjí zvířata a rozpadají se na mikročástice a vrací se oklikou i do naší pitné vody.

Problém je produkce odpadů nás všech, ale opravdu systémová řešení musí přinést vláda a Evropská komise. Už dnes ale víme, že správné třídění nás nezachrání – je třeba produkovat odpadu méně. A radnice je logické místo, kde začít, jinak bychom přece byli zcela nedůvěryhodní.

Zatím je to samozřejmě úspěch spíše symbolický. V další fázi bychom rádi změnili odpadovou politiku radničních akcí (vzpomeňte, jak vypadají koše na Pivobraní) a podpořili podnikatele, kteří se k bezodpadovému provozu přihlásí. Trápí nás také to, že většina lidí na Praze 3 zatím nemá dobrý přístup ani ke kontejneru na bioodpad či na kov. Držte nám palce!

Matěj Michalk Žaloudek
článek byl psán pro prosincové radniční noviny

Vyhánění lidí bez domova z Prahy 3 je nepřípustné

Pražský deník přinesl informaci, že starosta Prahy 3 Alexander Bellu začal uplatňovat tvrdou represivní politiku – zejména proti lidem bez domova. Zcela absurdně je navýšení strážníků, kontrolování a pokutování v článku označováno za “boj proti bezdomovectví”. Vyhánění lidí bez domova z veřejných prostranství je ale pouze ukazování síly a vykazování činnosti policie, nic pozitivního nepřináší.

„Pokutování a vyhánění lidí bez domova z místa na místo. Šíření báchorek o tom, jaké představují bezpečnostní riziko. Arogance moci místo řešení problému. Represe namísto pomoci. Další trestání lidí, kteří to už tak nemají lehké…  To není bezpečnostní politika. To je odporný a cynický předvolební populismus ze strany současného vedení radnice.”
— Ondřej Rut, předseda klubu Žižkov nejen sobě a lídr kandidátky Zelených

„K řešení bezdomovectví lze zaujmout různé přístupy, není mi ale znám jediný případ z celého světa, kdy by se situace lidí bez domova zlepšila rozdáváním pokut, které stejně zůstanou nezaplacené. My naše návrhy zakládáme na spolupráci s odborníky, například Platformou pro sociální bydlení. Abychom lidem bez domova skutečně pomohli, chceme prosadit princip „bydlení především“ po vzoru oceňovaného projektu Rapid re-housing, který byl úspěšně realizován v Brně.“
— Petra Jelínková, spolupředsedkyně Zelených Prahy 3

Zelení vyzývají radu třetí městské části, aby namísto úkolování policie zbytečnou a potupnou prací předložila svoji vizi, jak chce předcházet bezdomovectví na Praze 3.

Program žižkovských Zelených pro bytovou politiku najdete zde.

Ondřej Rut, rut.ondrej@gmail.com, +420 608 766 603
Petra Jelínková, petra.jelinkova@zeleni.cz, +420 606 727 160

Komentář k ustavení nové koalice

Úterní zastupitelstvo odvolalo bez zdůvodnění (a bez rozpravy) starostku Hujovou a dosadilo místo ní na starostovské křeslo Alexandera Bellu (ODS), který ve volbách se svoji stranou skončil až jako třetí (!). Žižkovští Zelení a celý klub ŽNS byli proti. Považujeme to za pohrdání výsledky voleb a vůlí občanů a občanek městské části. Nová koalice je složená ze stran ODS, TOP 09, ČSSD, Svobodní, STAN, KDU-ČSL a Volba pro město.

Situaci komentuje Ondřej Rut, kandidát Zelených na starostu Prahy 3 v podzimních volbách:

„Nová koalice za poslední tři měsíce do voleb nic nezmění a nerozhodne nic důležitého, co by nerozhodl kdokoli jiný. Kandidáti do rady nedokázali popsat jediný konkrétní krok, který se chystají ve funkcích realizovat, nabídli pouze tzv. „plán jistoty“ plný obecných floskulí. Šest politických stran skočilo na lep Alexandrovi Bellu a umožní mu v pozici starosty větší viditelnost v kampani do podzimních voleb. Zvlášť nepochopitelná je podpora od TOP09, které zbyl v radě pouze jeden zástupce. Varovným signálem je obsazení postu radního pro dopravu stranou Svobodných, známou svým odporem proti jakémukoli omezení automobilové dopravy.

Alexander Bellu je fanfarónský řečník, pragmatický kariérní politik, za kterým nejsou žádné výrazné politické výsledky. V pozici místostarosty Prahy 3 se zapsal přihráváním zakázek svým spolustraníkům, sponzoringem Miss ČR, které současně jeho firma dodávala boty, organizací výběrového řízení na provozovatele trhů na Jiřáku, které vyhrála firma bez historie a předchozích zkušeností nebo populistickým buřičstvím proti Autonomnímu sociálnímu centru Klinika.“

Přečtěte si též článek Matěje Michalk Žaloudka o tom, že za Alexanderem Bellu v pozici místostarosty žádné výsledky nezůstaly.

Situaci zhodnotil též Tadeáš Polák v článku pro A2larm:

„Jedinou opravdu významnou opozicí ale na „trojce“ zůstávají Zelení, kteří tvoří nejpočetnější a nejaktivnější místní politické sdružení. (…) Nemám o Zelených žádné naivní a bezpodmínečně nadšené mínění, jejich trojková základna je ale dle mého poctivým reprezentantem žižkovské pestrosti a Ondřej Rut v jejich čele dokáže dobře sjednotit i jinak rozhádané proudy.“

Politická krize na Praze 3 – odblokujme prodeje bytů a zajistěme chod úřadu

Prohlášení klubu Žižkov (nejen) sobě k situaci na radnici Prahy 3

Praha (29. května 2018) – Stávající koalice TOP 09 – ODS – ČSSD se drolí a její nefunkčnost ohrožuje rozpočet Prahy 3 a tím řadu investic i běžný chod úřadu. Přestože jsme při schvalování rozpočtu na rok 2018 upozorňovali, že jeho příjmovou stránku nelze postavit takřka výhradně na výnosech zpožděné privatizace, koalice rozpočet schválila. Na posledním jednání zastupitelstva 15. května ale koalice kvůli odporu nájemníků k vysokým cenám nabízených bytů (petici proti předraženým prodejům jich podepsalo přes 400) nedokázala odsouhlasit prodeje bytů a nemá tedy jak zajistit naplánované příjmy rozpočtu.

Koalici zmítá spor poté, co starostka Vladislava Hujová spolu s radní Jaroslavou Sukovou opustily TOP 09 a odjely na společnou dovolenou k moři. Za stávající situaci nese největší odpovědnost právě TOP 09, která má v gesci jak rozpočet, tak privatizaci.

S cílem vyhnout se insolvenci a zastavení veškeré činnosti radnice, zastupitelé ŽNS vyzývají vedení radnice, aby odvolalo z funkcí starostku Vladislavu Hujovou a radní Jaroslavu Sukovou (obě původně TOP 09) a místostarostu Jana Maternu (TOP09) odpovědného za privatizaci a rozpočet.

„Vedení radnice Prahy 3 nedokázalo schválit prodeje bytů oprávněným nájemníkům kvůli vysokým nabízeným cenám a nemá tedy kryté výdaje na letošní rok. Je proto třeba najít co nejširší shodu na pokračování privatizace a zajištění příjmů do rozpočtu. Prioritou klubu ŽNS je v kontextu těchto jednání prosadit alespoň trochu z toho, co lidem radnice léta slibovala – včasnou privatizaci za přijatelné ceny odpovídající minulým kolům privatizace,“ uvedl zastupitel Matěj Stropnický a lídr koalice ŽNS.

„Klub ŽNS v minulosti do pravidel privatizace prosadil dodatečné slevy z kupní ceny těm nájemníkům, kteří se zavážou po příslušnou dobu byt dále nepřeprodat. Chceme podpořit požadavky nájemníků a tento princip posílit a vyššími slevami zajistit srovnatelné ceny v privatizaci jako v minulosti a zároveň zabránit spekulacím s byty,“ doplnil Ondřej Rut, předseda klubu ŽNS.

Kontakt:

Ondřej Rut, tel. 608 766 603
Matěj Stropnický, tel. 605 344 748