Ohrožené děti do prázdných bytů

Zelení v čele s místostarostou Ondřejem Rutem dlouhodobě řeší problém Prahy 3, která má množství neopravených bytů. Předchozí vedení radnice dlouhou dobu odkládala nákladnější opravy, v případě jednoho z bytů na Havlíčkově náměstí dokonce po dobu 10 let (!!).

V budově, která patří radnici na Havlíčkově náměstí byly volné tři velkometrážní byty, u nichž se kvůli zchátralosti odhadovaly výdaje na opravu přes 1 mil. Kč. Do tak nákladných oprav se žádnému předchozímu vedení nechtělo. Pokračovat ve čtení „Ohrožené děti do prázdných bytů“

Hlavní město zveřejnilo plán pro Nákladové nádraží. Zveřejňujeme naše připomínky.

Zároveň se středeční akcí v Centru architektury a městského plánování (CAMP) zveřejnil Institut plánování a rozvoje podkladovou studii ke změně územního plánu. Kritiku za pozdní zveřejnění podkladů pouhých 13 dní před termínem připomínek ke změně územního plánu zástupci města odmítají. Slíbili ale navazující participaci s veřejností.

Veškeré dostupné podklady k podkladové studii – čili asi nejpřehlednější informace o budoucím rozvoji transformační plochy na bývalých pozemcích Nákladového nádraží Žižkov najdete na stránkách IPR.

Podle webu lze komentáře k podkladové studii posílat do konce března.
Mnohem blíže ale leží připomínkování změny územního plánu, která je na rozdíl od podkladové studie právně závazná.
Přímý přenos z veřejného projednání se koná dne 16. 2. 2021 v 10.00 hodin na tomto odkazu. Problematikou se ten stejný den odpoledne či večer bude zabývat též zastupitelstvo Prahy 3, které též můžete sledovat online. Do 23. 2. pak na podatelnu magistrátu může podat připomínky každý občan Prahy.
Níže zveřejňujeme připomínky, které jako koalice budeme na zastupitelstvu předkládat ke schválení. Pokračovat ve čtení „Hlavní město zveřejnilo plán pro Nákladové nádraží. Zveřejňujeme naše připomínky.“

Poslední možnost připomínkovat budoucnost pozemků nákladového nádraží!

Začalo připomínkování změny územního plánu na NNŽ. Připravili jsme připomínky a kritizujeme hlavní město za nezveřejňování podkladů.

Magistrátem hl. m. Prahy byla zahájena druhá vlna připomínkování změny územního plánu Z 2600 Nákladového nádraží. Zelení připravili připomínky, které se zaměřují zejména na udržitelnou dopravu, dostatek veřejné vybavenosti a zeleně. Dále apelujeme na garanci adekvátního podílu dostupného bydlení. Jako Zelení také kritizujeme, že celý proces plánování probíhá za zavřenými dveřmi. Z toho plyne neexistující společenská debata nad budoucností čtvrti, kde by mělo žít více jak 15 000 obyvatel.

Připomínkovat návrh změny územního plánu (ÚP) mohou všichni občané a občanky Prahy. Času na přípravu připomínek, které je ale ideálně vhodné konzultovat s právníky, však příliš není a těžko lze čekat, že veřejnost sleduje celý proces prostřednictvím dokumentů vyvěšených na úřední desce. Pokračovat ve čtení „Poslední možnost připomínkovat budoucnost pozemků nákladového nádraží!“

Dům tance, konec heren, nové stromy… zelené novinky z radnice

přinášíme pravidelné novinky z radnice. Newsletter je tentokrát docela nabitý, protože se na Praze 3 děje spousta věcí.

Druhá vlna Covid-19
Stejně jako na jaře, snažíme se být připraveni na nejhorší. I na radnici máme už zkušenosti s pozitivními případy Covid-19, respektive s karanténami, což opozice zneužila k zablokování zastupitelstva. Nový termín konání zastupitelstva je úterý 27. října od 15 hodin.Nejohroženější skupinou v rámci pandemie jsou samozřejmě sociální služby Prahy 3, které jsou v gesci Ondřeje Ruta. Přestože již někteří klienti a personál ošetřovatelského domu prodělali onemocnění, tak se jejich počty daří udržet pouze v jednotkách. Děkujeme všem, kteří situaci neberou na lehkou váhu. Pokračovat ve čtení „Dům tance, konec heren, nové stromy… zelené novinky z radnice“

Bytová politika Prahy 3 se z gruntu mění

Schválili jsme v radě zbrusu nová pravidla pro přidělování obecních bytů. Nově zavádí bodový systém, který zajistí, že byty poslouží k bydlení těch nejohroženějších skupin obyvatel. Největší pozornost bude věnována rodinám s dětmi. Projekt „housing first“, který byl naším volebním slibem, je integrální součástí těchto pravidel. Zřídíme též kontaktní místo pro bydlení, na kterém pracovníci radnice pomohou komukoliv řešit jeho bytový problém.

Pokračovat ve čtení „Bytová politika Prahy 3 se z gruntu mění“

Co se děje začátkem podzimu? Přituhuje jen venku, nebo i na radnici? Zářijový newsletter Zelených…

Jen s jedenáctidenním zpožděním přinášíme newsletter za měsíc září. Tentokrát to nějak vyšlo tak, že je plný obrázků.

Pokračovat ve čtení „Co se děje začátkem podzimu? Přituhuje jen venku, nebo i na radnici? Zářijový newsletter Zelených…“

Studenti a studentky budou pomáhat v domovech s pečovatelskou službou – přihlašte se i vy!

Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům a studentkám dá šanci dostupného bydlení, a tím pomůže seniorům a seniorkám od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají.

Princip projektu je jednoduchý – v každém ze dvou domů s pečovatelskou službou na území městské části nabídne radnice jeden byt k pronájmu za zvýhodněných podmínek po dobu jednoho roku studentům a studentkám vysoké školy. Ti by na oplátku se seniory a seniorkami trávili 30 hodin v měsíci, během nichž by jim pomáhali s každodenními úkoly, doprovázeli by je k lékaři či na procházku, povídali si s nimi či je učili novým technologiím, jako je například e-mail či práce na PC.

IMG_5596

„Inspirovali jsme se úspěšnými vzory v Nizozemsku a Francii, kde podobné programy fungují dlouhodobě. Doufáme, že se ujme a rozšíří i u nás,“ říká  Ivo Denemark, člen komise pro sociální politiku.

Zájemci a zájemkyně budou muset splnit tři podmínky – budou muset studovat prezenční formy studia na vysoké škole v Praze a mít dobrou znalost českého jazyka. Třetí podmínkou je zpracování návrhu programu, jak plánuje využít své schopnosti a dovednosti k obohacení životů starších obyvatel a obyvatelek.

„Cílem je dát studentům příležitost dostupného bydlení a zároveň nabídnout obyvatelům a obyvatelkám domovů pomoc či zajímavě strávený čas. Mladí studenti a studentky mohou navíc získat pohled na svět úplně jinýma očima,“ uvádí místostarosta Ondřej Rut.

Vyhánění lidí bez domova z Prahy 3 je nepřípustné

Pražský deník přinesl informaci, že starosta Prahy 3 Alexander Bellu začal uplatňovat tvrdou represivní politiku – zejména proti lidem bez domova. Zcela absurdně je navýšení strážníků, kontrolování a pokutování v článku označováno za “boj proti bezdomovectví”. Vyhánění lidí bez domova z veřejných prostranství je ale pouze ukazování síly a vykazování činnosti policie, nic pozitivního nepřináší.

„Pokutování a vyhánění lidí bez domova z místa na místo. Šíření báchorek o tom, jaké představují bezpečnostní riziko. Arogance moci místo řešení problému. Represe namísto pomoci. Další trestání lidí, kteří to už tak nemají lehké…  To není bezpečnostní politika. To je odporný a cynický předvolební populismus ze strany současného vedení radnice.”
— Ondřej Rut, předseda klubu Žižkov nejen sobě a lídr kandidátky Zelených

„K řešení bezdomovectví lze zaujmout různé přístupy, není mi ale znám jediný případ z celého světa, kdy by se situace lidí bez domova zlepšila rozdáváním pokut, které stejně zůstanou nezaplacené. My naše návrhy zakládáme na spolupráci s odborníky, například Platformou pro sociální bydlení. Abychom lidem bez domova skutečně pomohli, chceme prosadit princip „bydlení především“ po vzoru oceňovaného projektu Rapid re-housing, který byl úspěšně realizován v Brně.“
— Petra Jelínková, spolupředsedkyně Zelených Prahy 3

Zelení vyzývají radu třetí městské části, aby namísto úkolování policie zbytečnou a potupnou prací předložila svoji vizi, jak chce předcházet bezdomovectví na Praze 3.

Program žižkovských Zelených pro bytovou politiku najdete zde.

Ondřej Rut, rut.ondrej@gmail.com, +420 608 766 603
Petra Jelínková, petra.jelinkova@zeleni.cz, +420 606 727 160

Nákladové nádraží o krok blíž přeměně na kulturní centrum

Rada hlavního města na svém dnešním jednání schválila záměr nákupu budovy Nákladového nádraží Žižkov od Českých drah.

Je to zásadní a nutný krok k tomu, aby město mohlo vypsat architektonickou soutěž na konverzi památkově chráněné budovy. Objekt má v budoucnu sloužit jako kulturně-společenské centrum nově vznikající čtvrti.

Tento úspěch Zelených v magistrátní koalici je jen další v řadě – díky Zeleným z Prahy 3 byl objekt prohlášen za kulturní památku a upustilo se od těžkotonážního řešení tzv. Jarovské spojky, která by na Prahu 3 přivedla další tranzitní dopravu. Prosadili jsme také memorandum s investory a Ministerstvem kultury, které právě těmito kroky naplňujeme.

V budově by po její rekonstrukci měl sídlit například Národní filmový archiv, který slibuje nabídku kulturního vyžití pro celou čtvrť. Zelení prosazují, aby v budově jasně převažovalo nekomerční využití. Před vstupem do budovy by pak měla vzniknout nová zastávka tramvaje. Současné nádvoří nádraží by tak mělo ožít kavárnami, galeriemi, školami apod., naprostou podmínkou pro fungující veřejný prostor je zde pak přístup a prostup nádražím 24 hodin denně.

Na pozemky kolem budovy nákladového nádraží se pořizuje změna územnho plánu – Institut plánování a rozvoje nyní dopracovává masterplan na celé území. I díky tomu se dočkáme uměřené městské blokové zástavby s dostatkem parkových ploch a veřejné vybavenosti a tramvajovou tratí směrem do Malešic. Podporujeme město krátkých vzdáleností, zástavbě polí za městem je konec.