Utajovaná rekonstrukce ulice Želivského je jako z minulého století

Praha má dlouhodobě neřešený vřed v podobě severojižní magistrály, ale svoji “malou” magistrálu má i Žižkov – ulici Želivského. A její celkovou rekontrukci v těchto měsících hlavní město projektuje. Celý projekt však vzniká za zavřenými dveřmi a pro obyvatele a obyvatelky Prahy 3 bude znamenat spíše zhoršení.

článek Matěje Michalk Žaloudka pro Deník Referendum

Navzdory názorům rozšířeným mezi internetovými diskutéry se celkové rekonstrukce velkých ulic nepřipravují proto, aby si kdosi plnil své sny nebo čerpal nějaké dotace, ale prostě proto, že životnost tramvajového tělesa a sítí pod vozovkou jsou omezené. Pokračovat ve čtení „Utajovaná rekonstrukce ulice Želivského je jako z minulého století“

Slezská příjemnější pro lidi – finální podoba koncepční studie

Od podzimu 2020 pracoval tým pod vedením Davida Mareše (třiarchitekti) na koncepční studii proměny Slezské. Finální podoba koncepce vycházející z dvoufázové participace navrhuje 67 nových stromů a zlepšení podmínek pro pěší i lidi na kolech. Studie je schválená Radou městské části, která bude jednat s hlavním městem o možnostech realizace.

Na podzim roku 2020 v multikritériovém výběrovém řízení autorského týmu koncepční studie Slezské uspěl tým pod vedením Davida Mareše (třiarchitekti). Poprvé u zákazky podobného typu při výběroivém řízení nerozhodovala pouze cena, ale také kvalita architektů a architektek.

Důvodem pořízení studie byla potřeba jednotné vize, podle které by se měla ulice postupně měnit. Kdo na Slezské bydlí nebo ji pravidelně navštěvuje, dobře ví, že je dopravně přetížená, hlučná a chybí jí stromy a vhodná řešení pro pěší a lidi na kolech.Není respektován rezidenční charakter ulice, která má úzký uliční profil a nachází se zde základní a mateřské školy. Místo toho funguje Slezská pro tranzit jako alternativa Vinohradské a Korunní.

Pokračovat ve čtení „Slezská příjemnější pro lidi – finální podoba koncepční studie“

Stojednička, přechody, cyklopruhy, solární elektrárna, debaty, výstavy… poslední letošní newsletter

Konec roku byl na Praze 3 ve znamení výstav a debat k plánovaným projektům. Máme pro vás ale také plno novinek z oblasti dopravy, energetiky i sociální politiky. A samozřejmě Zelené přání do nového roku!

Pomáháme se lidem zbavit exekucí
Praha 3 má kolem 220 dlužníků v soudních exekucích a celkový počet exekucí přesahuje osm stovek. Proto jsme se aktivně zapojili do propagace akce Milostivé léto, jejímž cílem je dostat lidi z dluhových pastí. Pokud dlužníci zaplatí do 28. 1. příštího roku původní dluh a poplatek 908 Kč, exekutor musí ostatní úroky, penále a poplatky odepsat a exekuci zastavit. Spojili jsme se s Exekutorským úřadem Prahy 3, oslovili dopisem všechny dlužníky a nabídli jim pomoc. Pro dané účely jsme zřídili telefonní linku na sociálním odboru. Pokračovat ve čtení „Stojednička, přechody, cyklopruhy, solární elektrárna, debaty, výstavy… poslední letošní newsletter“

Participace, cyklověci, soutěže, muraly… co jsme stihli než jsme odjeli na dovolené?

Po kratší odmlce přinášíme aktuální newsletter. Před prázdninami toho bylo tolik, že jsme se k němu ne a ne dostat.

Konec školního roku byl ve znamení participace budoucích projektů
Na Praze 3 byly téměř celý červen hned dva informační kontejnery. První z nich se nacházel na Malešické ulici a zástupci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha (IPR) a JK architekti zde odpovídali na dotazy k plánovanému projektu nové Jarovské ulice. Druhý kontejner se nacházel na Seifertově ulici a byl věnovaný sběru podnětů a nápadů, které by měly sloužit jako podklad pro první návrhy rekonstrukce Seifertky, jejíž plánování je na samém počátku. Součástí obou akcí byly i komentované vycházky s architektkami i s námi. Během léta budou architektonické týmy zapracovávat nasbírané podněty a další možnost se zapojit lze v obou případech očekávat na podzim. Pokračovat ve čtení „Participace, cyklověci, soutěže, muraly… co jsme stihli než jsme odjeli na dovolené?“

Zelení vyjednali převratnou dohodu s provozovateli koloběžek

Praha 3 je nově jediná městská část, kde se koloběžky nedají zaparkovat uprostřed chodníku.

Koloběžky Lime se přestanou povalovat po ulicích Prahy 3.

Od pátku minulého týdne znemožnila společnost Lime parkovat kdekoli na ulici. Zaparkovat je nově možné pouze na Prahou 3 určených místech.

Mám radost, protože jsme jedinou městskou částí, kde se k tomuto kroku nechal Lime přesvědčit. Uspěli jsme díky tomu, že jsme pro kola a koloběžky vyhradili dostatek parkovacích míst. Máme jich na Praze 3 kolem dvou set.
– Ondřej Rut

Systému parkování pro kola na Praze 3 jsme dali název CYRIL. Asi jste si všimli, že cyklostojany vyrostly v průběhu minulého roku skoro na každém rohu.

Na Praze 3 fungují ještě další sdílené služby, které náš systém CYRIL plně respektují: NextBike, Bolt, Rekola.

Realizujeme až čtyři bezpečnější křižovatky ročně – díky programu BESIP

Každý rok se nám podaří prosadit úpravy několika míst na Praze 3, které jsou realizované v rámci magistrátního programu BESIP. Ten má za úkol vybrat a podpořit kvalitní projekty s cílem zvýšení bezpečnosti pražských ulic.

BESIP (Bezpečnost silničního provozu) je celopražský program, jehož cílem je zvýšit bezpečnost pražských ulic. Každý rok mohou městské části posílat připravené studie úprav prostorů, kde je vysoké riziko nehod.prostory škol a školek jsou jednou z hlavních priorit programu a mají největší šanci uspět před magistrátní komisí. Ta vybírá projekty, které budou následující rok z programu financované. Pro městské části se vzhledem k rozpočtové realitě radnice jedná o hlavní nástroj, jak ovlivnit pozitivním směrem podobu ulic, které jsou ve správě hlavního města. Pokračovat ve čtení „Realizujeme až čtyři bezpečnější křižovatky ročně – díky programu BESIP“

Cyklostezka pod Vítkovem brzy v novém kabátě

Aktuálně probíhá revitalizace okolí žižkovské high line, které již brzy bude příjemnějším místem pro zastavení a trávení volného času. Chybět nebude dětské hřiště, veřejná toaleta či nový mobiliář s možností dobíjení elektrokol a mobilních telefonů.

V úseku od starého železničního mostu přes Husitskou až k Vítkovskému tunelu aktuálně dochází k revitalizaci okolí cyklostezky. Ta v roce 2010 vznikla na místě bývalé železniční trati a rychle se stala velmi oblíbenou vycházkovou trasou. Nicméně do okolí cyklostezky se doposud příliš neivnestovalo a zastaralý mobiliář a zanedbaná zeleň k zastavení příliš nelákaly. Z toho důvodu okolí cyklostezky v současné době kultivujeme a doplňujeme o další prvky. Autorem projektu je krajinářský ateliér Land 05.
Situační výkres si můžete prohlédnout zde: C.3 Architektonická situace. Pokračovat ve čtení „Cyklostezka pod Vítkovem brzy v novém kabátě“

Zklidňujeme dopravu v Biskupcově a okolí

Právě probíhá vyznačování zóny 30, díky které bude Biskupcova a její okolí o trochu bezpečnějším a příjemnějším místem pro život.

Zklidňování dopravy bylo jednou z našich hlavních programových priorit. Důvodů je hned několik – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení hluku, omezení tranzitní dopravy a obecně lepší podmínky pro život. Přestože někteří význam zavádění „třicítky“ zpochybňují, data mluví jasně. Právě snížení rychlosti z 50 na 30 km/h zásadně zkracuje brzdnou dráhu automobilu a množství smrtelných a vážných zranění v případě nehody. Pokračovat ve čtení „Zklidňujeme dopravu v Biskupcově a okolí“

Hlavní město zveřejnilo plán pro Nákladové nádraží. Zveřejňujeme naše připomínky.

Zároveň se středeční akcí v Centru architektury a městského plánování (CAMP) zveřejnil Institut plánování a rozvoje podkladovou studii ke změně územního plánu. Kritiku za pozdní zveřejnění podkladů pouhých 13 dní před termínem připomínek ke změně územního plánu zástupci města odmítají. Slíbili ale navazující participaci s veřejností.

Veškeré dostupné podklady k podkladové studii – čili asi nejpřehlednější informace o budoucím rozvoji transformační plochy na bývalých pozemcích Nákladového nádraží Žižkov najdete na stránkách IPR.

Podle webu lze komentáře k podkladové studii posílat do konce března.
Mnohem blíže ale leží připomínkování změny územního plánu, která je na rozdíl od podkladové studie právně závazná.
Přímý přenos z veřejného projednání se koná dne 16. 2. 2021 v 10.00 hodin na tomto odkazu. Problematikou se ten stejný den odpoledne či večer bude zabývat též zastupitelstvo Prahy 3, které též můžete sledovat online. Do 23. 2. pak na podatelnu magistrátu může podat připomínky každý občan Prahy.
Níže zveřejňujeme připomínky, které jako koalice budeme na zastupitelstvu předkládat ke schválení. Pokračovat ve čtení „Hlavní město zveřejnilo plán pro Nákladové nádraží. Zveřejňujeme naše připomínky.“

Koněvka letos opět rozkopaná, dokonce skoro celý rok

I letos čeká dolní Žižkov významná uzavírka a dopravní komplikace.

Hlavní město pokračuje v rekonstrukci Koněvovy ulice. Letos je v plánu úsek od Rokycanovy po Černínovu, práce potrvají od března do listopadu (!).

Znamená to, že tahle část Žižkova bude i nadále, tak jako minulé 2 roky znovu zkoušená nadměrnou automobilovou dopravou. Prosazujeme proto na úrovni radnice alespoň zřízení zón 30 spolu s doprovodnými zklidňovacími opatřeními a věříme, že se podaří přemluvit koaliční partnery k jejich podpoře.

MČ Praha 3 o stavbě vůbec nerozhoduje, nejsme investorem (tím je hlavní město, resp. TSK), ani akci nepovolujeme a nerozhodujeme o uzavírkách (to dělá Odbor pozemních komunikací a drah MHMP). Z pozice žižkovské radnice se snažíme stavbu neformálně usměrňovat, informovat obyvatele a řešit problémy.
                                                                                                   – Ondřej Rut

Pokračovat ve čtení „Koněvka letos opět rozkopaná, dokonce skoro celý rok“