Park v Kunešově ulici je zachráněn. Metropolitní plán ale vzbuzuje některé další otázky.

27. listopadu 2017

Dnes byl zveřejněn na stránkách Institutu plánování a rozvoje návrh nového Územního plánu hl. m. Prahy, tzv. Metropolitního plánu. Jeho podoba se od verze zveřejněné v létě 2016 nijak zásadně neliší. Připomínkování se rozběhne na jaře.
Dokument je k nahlédnutí zde: http://plan.iprpraha.cz/cs/upp-dokumentace

Územní plán je dohoda občanů města o využití území. Určuje na desetiletí dopředu co a kde se smí a nesmí stavět. Stávající územní plán je z roku 1999.

Pro Prahu 3 je asi nejvýznamnější pozitivní změnou fakt, že v nově zveřejněné verzi zůstává nezastavitelný parčík v Kunešově ulici, a to včetně stávajícího dětského hřiště. Na to, že jej předchozí verze Metropolitního plánu navrhovaly zastavět, upozorňovali dlouhodobě Zelení na Praze 3 i místní občanské spolky. Spolkům jsme pomohli vytvořit účinný tlak na zastupitele městské části a to se na jaře 2016 vyslovilo proti zastavění tohoto pozemku.

Park v Kunešově ulici

 

Dnes zveřejněný návrh ovšem stále vzbuzuje několik otázek:

– Zdá se například, že před zástavbou nejsou chráněny pozemky dnešního kempu na Pražačce. Plán zde připouští až šestipatrovou zástavbu bez bližší specifikace.

– Není zcela jasné, zda je část parku Parukářka naproti výstavbě Central Parku, známá jako pozemky „Ortenaria“, dostatečně chráněna před nekoordinovanou výstavbou. Metropolitní plán zde navrhuje tzv. „parkové sportoviště“, kde je ale dle výrokové části další výstavba v jisté míře přípustná.

– Pochybnosti vzbuzuje i naznačení osmnáctipatrové výstavby v malé části pozemků na Nákladovém nádraží Žižkov.

– Zajímavé je také to, že na pozemcích dnešního objektu CETIN (O2) v Olšanské ulici navrhuje tým Metropolitního plánu šestipatrovou výstavbu. Developer Central Group zde přitom plánuje objekt kapacitnější a chce k tomu ještě před schválením nového územního plánu získat změnu územního plánu stávajícího. Psali jsme o tom zde: http://praha3.zeleni.cz/tiskove-zpravy/vedeni-radnice-praha-3-rezignovalo-na-podobu-vyskove-budovy-na-rohu-ulice-olsanske-a-zelivskeho/

Metropolitní plán bude nyní posouzen na vliv na životní prostředí (tzv. SEA) a na jaře 2017 bude dle Stavebního zákona pokračovat jeho pořizování. Právě v březnu či dubnu se svými připomínkami bude moci zapojit i veřejnost. Pro snadnější orientaci v procesu připomínkování bude spuštěna na webu města aplikace.
Žižkovští Zelení budou vývoj dále sledovat, sbírat připomínky občanů a včas k návrhu Metropolitního plánu podají takové připomínky, které jej pomohou upravit ve prospěch naší čtvrti.

Významné stavební záměry na území Prahy 3 shromažďujeme na těchto stránkách: www.zizkovnezastavis.cz
Vaše podněty k Metropolitnímu plánu (a čemukoliv jinému) nám můžete kdykoliv zasílat: praha3.zeleni.cz/napiste-nam/

Ž(n)S: Praha 3 startuje nákladnou revitalizaci Parukářky, architekt Pleskot představí předraženou studii

Foto od ŠJů / CC BY-SA 3.0

Tisková zpráva klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě, 1. 2. 2017

Praha 3 ve čtvrtek v 17:00 v hotelu Olšanka představí varianty revitalizace parku Parukářka. Bez ohledu na obsah rozpracované studie, považujeme plánovanou revitalizaci parku za nedostatečně odůvodněnou. Ve smlouvě mezi MČ Praha 3 a arch. Pleskotem chybí jasné zadání a architekt byl vybrán za okolností vykazujících známky manipulace. Zpracování studie je navíc několikanásobně předražené.

Co nám na postupu při zadání studie vadí?

  • Absence konkrétního zadání pro zpracovatele studie nebo soutěž
    Praha 3 zadala zpracování studie bez ověření potřebnosti a formulace jasného zadání. Nezdá se, že právě Parukářka by větší revitalizaci potřebovala. Pokud ano, mělo být tak významné území řešeno prostřednictvím architektonické soutěže.
  • Opožděná participace
    Podle obecně přijímaných principů má být zapojování veřejnosti orientováno zejména na zjišťování potřeb, spíše než nato, jak má být veřejné prostranství vyřešeno. Potvrzuje to i Manuál participace zpracovaný Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Praha 3 zadala studii, aniž by podrobně znala hodnocení a potřeby návštěvnic a návštěvníků Parukářky. Kdyby se radnice zeptala lidí před zadání studie, zřejmě by zjistila, že lidé Parukářku předělávat nechtějí. Radnice přitom s participací nepočítala vůbec – veřejné projednání bylo do smlouvy s arch. Pleskotem zaneseno až dodatkem č. 1, který zároveň prodlužuje termín odevzdání studie o půl roku do června 2017.
  • Podezřelá soutěž o zpracovatele studie namísto architektonické soutěže o návrh
    K podání nabídky byly osloveny pouze další dva subjekty (D-Plus projektová a inženýrská a.s. a Aplus spol. s r.o.), spíše projekční než architektonické firmy, které ve svém portfoliu nemají žádný návrh revitalizace parku nebo veřejného prostranství. Obě tyto společnosti přitom od radnice dostávají dlouhá léta jiné zakázky. Radnice naopak neoslovila významné krajinné architekty, které na revitalizace jiných zelených ploch objednává. Jedním z nich je arch. Zdeněk Sendler, který nakonec zakázku realizuje pro arch. Pleskota formou poddodávky. Tyto okolnosti vykazují známky manipulace s výběrovým řízením. Podezření podporuje i fakt, že o konzultacích s Josefem Pleskotem napsaly už radniční noviny v dubnu 2016, o zadání zpracování studie přitom Rada městské části rozhodla až o více než měsíc později 25. 5. 2016. Způsob zadání studie zaujal i Transparency International.
  • Nezvykle vysoká cena za urbanistickou studii
    Podle honorářového řádu České komory architektů by částka vydaná na studii (1,2 mil. bez DPH) měla tvořit cca 13 % z celkových projekčních prací. Ty pak mají tvořit jen cca 15 % celkové investice. Podle těchto proporcí cena za zpracování studie odpovídá investici kolem cca 60 milionů korun bez DPH.

„Parukářka je oblíbeným a fungujícím prostorem, který nevyžaduje přestavbu za desítky milionů korun, park je třeba udržovat s drobnými zásahy převážně ve formě mobiliáře. Problémy, které na Parukářce registrujeme (hluk ze společenských akcí, konflikty mezi pejskaři a rodiči) plynou hlavně z její vysoké atraktivity a návštěvnosti. Na území Prahy 3 je mnoho jiných zanedbaných veřejných prostor, které si zasluhují větší pozornost a investice, starostka Hujová rozhoduje o rozvoji území Prahy 3 zcela nekompetentně,“ konstatuje Ondřej Rut (SZ), předseda klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě.

„MČ Praha 3 do parku investovala v minulém roce přes 13 milionů korun (7 mil. do úpravy okolí biatlonu a 6 mil. Kč do vybudování vodovodu, pítek a grilovacích míst). Radnice také zdlouhavě připravuje projektovou dokumentaci k výstavbě nového občerstvení a letos v lednu požádala o územní rozhodnutí,” uvádí Tomáš Mikeska (STAN), člen zastupitelstva MČ Praha 3.

Kontakt

Ondřej Rut, rut.ondrej@gmail.com, 608 766 603

Tomáš Mikeska, t.mikeska@volny.cz, 777 012 248

Ohlédnutí za rokem 2016 – přešlapy vládnoucí koalice

Jako přání všeho nejlepšího do nového roku jsme pro vás připravili přehled největších přešlapů radnice Prahy 3 v roce 2016. Na všechny z nich jsme průběžně upozorňovali a věříme, že jsme vždy bojovali za řešení nejlepší pro Prahu 3 i její obyvatele a obyvatelky a často i z opozice lecčeho dosáhli.

Děkujeme za podporu, kterou nám celý rok vyjadřujete a pokud byste chtěli naši opoziční práci podpořit, budeme si toho velmi vážit. https://dary.zeleni.cz/id/praha3

 


MŠ Buková
Rada městské části rozhodla o demolici budovy. Praha 3 tak zcela zbytečně přišla o oblíbenou speciální školku v době, kdy je jejich kapacita na Praze 3 nedostatečná. Výstavba nové budovy je v nedohlednu, podle nově schváleného Akčního plánu se má školka otevřít v roce 2019. Dodnes mohla fungovat.
Více zde: http://praha3.zeleni.cz/nase-temata/skolstvi/radnice-zahajila-demolici-skolky-v-bukove/


Park Parukářka
Zastupitelstvo nezrušilo podporu developerskému projektu na úpatí Parukářky ani přes odpor místních obyvatel. Kvůli petici jsme museli požádat o svolání mimořádného zastupitelstva, aby se jí koalice vůbec zabývala. Více zde: http://za-parukarku.cz/

Starostka objednala předraženého architekta na „obnovu“ fungujícího parku. Zadání jeho prací za 1,2 mil. bez DPH je nejasné a studie se doposud připravuje za zavřenými dveřmi. Výběrové řízení navíc bylo jen na oko. Více zde: http://praha3.zeleni.cz/ruzne/radnice-prahy-3-pri-vyberu-pleskota-vyberove-rizeni-jen-fingovala/


Kemp Pražačka
I přes velký tlak veřejnosti, která si přála zachování kempu v původní podobě, radnice vybrala nového provozovatele v podivném výběrovém řízení. David Renza se stěhuje ze Žižkova. Petici na jeho podporu podepsalo až 4000 občanů Prahy. http://praha3.zeleni.cz/ruzne/fraska-na-zastupitelstvu-petice-na-podporu-kempu-prazacka-vysla-do-prazdna-o-nnz-se-koalice-odmitla-bavit/


Smart city
Pod líbivou nálepkou „Smart city“ se schovávají předražené projekty pro motoristy. Místostarosta Bellu chce parkovací místa doplnit drahými čidly, v parcích se chystají „interaktivní tabule“ za 3 miliony. „Smart“ má být i výstavba podzemních parkovišť. Zde nás zřejmě největší nehospodárné zakázky teprve čekají.
Více např. zde http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/chytra-mesta-hati-hloupe-napady-stat-muze-prijit-o-miliardy_411129.html


Farmářské trhy
Radnice opět vysoutěžila nového dodavatele na něco, co dobře funguje a co si lidé oblíbili. Zadání soutěže bylo amatérské a nový provozovatel s pořádáním trhů nemá žádné zkušenosti. Trhy bude zřejmě zajišťovat dodavatelská firma, která má na starosti i předražené občerstvení pro zastupitele. Více v článku našeho zastupitele Ondřeje Ruta: http://rut.blog.respekt.cz/farmarske-trhy-jirak/


Nákladové nádraží Žižkov
V září starostka zničehonic uzavřela nevýhodnou smlouvu s Central Group. Uvolnil se tak prostor pro výstavbu severozápadní části rozsáhlých pozemků (od budovy NNŽ po Basilejské náměstí). Nyní koalice vychází developerovi vstříc i v dalších částech území, rada žádá o stažení změny územního plánu, která mohla přispět ke koncepční výstavbě.  S magistrátem a Institutem plánování a rozvoje starostka nespolupracuje.
Podrobněji zde: http://praha3.zeleni.cz/nase-temata/nakladove-nadrazi/praha-3-stahla-podnet-na-zmenu-uzemniho-planu-zdrzuje-tim-rozvoj-arealu-nakladoveho-nadrazi-a-konverzi-budovy/


Rozpočet
Městská část vynakládá čím dál více milionů na monstrózní propagační akce jako Pivobraní, masopust apod., v příštím roce hned 6,3 mil. Rozpočet je navíc netransparetní. Peněz naopak rapidně ubývá v kapitole sociálních služeb. Pokles oproti minulému roku je na 3,2 mil. z 5,2 mil.

Zastupitelstvo Prahy 3: netransparentní rozpočet a informační embargo na výběr nového provozovatele farmářských trhů na Jiřáku

Radní za ODS přihrávají zakázky za statisíce spřáteleným firmám, které podnikají v zcela nesouvisejícím oboru nebo mají nepopiratelné napojení na ODS. Jejich výstupy jsou tristní a zřejmě zcela nepoužitelné. Více v blogu Ondřeje Ruta: http://rut.blog.respekt.cz/podivni-radci/


Miss ČR
Na „propagaci Prahy 3″ věnovala radnice 100000,- soutěži Miss ČR, kde jako sponzor figurovala i firma Alexandra Bellu. Za příspěvek na komerční estrádu z veřejných peněz jsme získali „medailónek“, ve kterém jedna ze soutěžících venčí pejska na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kauza, na kterou jsme upozornili na našem facebooku, měla velký mediální dopad, ale peníze se městské části už nevrátí. Více v článku Petry Jelínkové: http://denikreferendum.cz/clanek/22688-ceska-miss-maso-ktere-propaguje-prahu

Namísto podpory alternativní kultury jdou granty i nadále na instituce spojené s ODS (Palác Akropolis kmotra Hurdy) či TOP 09 (myslivecký spolek, ve kterém je i starostka Hujová). Kultura v režii místostarosty Bellu.

Akce za ochranu Parukářky

Developer WH Estate s.r.o. se ve spolupráci s radnicí Prahy 3 chystá postavit rezidenční projekt, který má převyšovat horizont Parukářky a sousedních domů v Jeseniově ulici až o 3 patra. Ačkoli si developer získal na svojí stranu starostku Vladislavu Hujovou (TOP09), která projektu umetá cestu, ještě není vše ztraceno.

MOŽNOST VYJÁDŘIT SE MÁTE PRÁVĚ TEĎ!

V rámci procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí se může kdokoliv vyjádřit ke zpracovanému oznámení záměru stavby. Tuto dokumentaci si můžete stáhnout na internetu: http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_PHA1025

Čas je pouze do 29. září!

Pro zjednodušení práce jsme pro vás připravili vzorové připomínky. Stačí vytisknout, podepsat a zaslat na Magistrát hlavního města: pripominka_EIA_jeseniova_38.docx

Hlavním zájmem obyvatel Prahy 3 je park, hlavním zájmem developera je zisk. Proto je třeba, abyste zvedli svůj hlas.

Více o projektu najdete na za-parukarku.cz.
Leták k akci ke stažení zde: 2016-09_eia_letak_final.pdf

Děkujeme!

Radnice Prahy 3 při výběru Pleskota výběrové řízení jen fingovala

Zelení z Prahy 3 odhalili způsob, jakým jsou na radnici zadávány veřejné zakázky.

Praha 3 uzavřela smlouvu s ateliérem Josefa Pleskota na vypracování urbanistické studie na budoucí podobu Parukářky. Cena za studii je několikanásobně vyšší než je profesní standard, smlouva má vágní zadání a průběh prací je utajený – více jsme o tom psali zde: http://www.kauza3.cz/nazory-a-komentare/nazory-obyvatel-prahy-3/predrazena-studie-parukarky-a-starostka-ktera-se-boji-lidi.html.

O spolupráci s atelierem Josefa Pleskota informovaly už dubnové Radniční noviny (str. 22). Radnice podle nich již tehdy s Pleskotem „konzultovala zpracování studie“.
Veřejná zakázka na výběr zpracovatele urbanistické studie, ve které Pleskot vyhrál, přitom byla vypsána až o měsíc a půl později, v polovině května.

Tomu, že ateliér Josefa Pleskota byl vybrán jako zpracovatel ještě před zadáním soutěže, napovídá i seznam dalších oslovených firem. Firmy D-PLUS PROJEKTOVÁ A INŽENÝRSKÁ a. s. a Aplus spol. s r. o. se zaměřují spíše na projektovou a inženýrskou činnost, architekturu a urbanismus dělají spíš okrajově. V jejich portfoliu není jediná realizace či projekt na rekonstrukci parku nebo náměstí. A přitom si ve výběrovém řízení řekli o přímo astronomické ceny. Naopak – architektonická a krajinářská studia, se kterými radnice již několikrát spolupracovala, oslovena nebyla.

Tento postup podle nás porušuje § 6 Zákon č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách, podle kterého je zadavatel i v případě zakázek malého rozsahu povinen dodržovat zásadu rovného zacházení a je to též obcházení vnitřní směrnice Rady MČ. (Ta analogicky s principy zákona stanovuje, že zadavatel vyzve k podání nabídky pouze takové zájemce, o kterých má věrohodné informace, že jsou z hlediska své schopnosti, odbornosti a zkušeností jím požadované plnění schopni řádně a včas dodat.) O věc se zajímá i Transparency international: https://www.transparency.cz/co-riskuje-praha-3-pri-rekonstrukci-parukarky/

Za 1,2 miliónů korun, které radnice vyplatí Pleskotovi, šlo udělat např. vyzvanou architektonickou soutěž mezi deseti týmy podobně zvučných jmen. Ty by si přišly na velmi solidní skicovné a měly by navíc větší motivaci se snažit, aby získaly zakázku. Na takto přemrštěnou částku pro jediné studio Rada neměla nikdy přistoupit.

Zelení opakovaně požadují, aby byla studie již ve fázi rozpracování představena veřejnosti.

Detail veřejné zakázky:
http://www.e-zakazky.cz/Profil-Zadavatele/ad8af43d-e525-4e48-abb4-52deb4f8055c/Zakazka/P16V00000038
Usnesení Rady včetně smlouvy s AP architekty:
http://www.praha3.cz/public/d/7e/34/356266_189247_RMC_2016_355.pdf
Směrnice Rady MČ o postupu při zadávání veřejných zakázek:
http://www.praha3.cz/public/83/9e/f2/247860_127231_RMC_2014_0160.pdf

TZ: Parukářka proměnu nepotřebuje. Starostka by měla se svými záměry vystoupit před veřejnost.

Strana zelených Praha 3 považuje rozhodnutí rady městské části zadat studii na budoucí podobu vrchu Parukářka za ukvapený a nehospodárný krok. Parukářka je jedním z nejvýznamnějších veřejných prostorů v naší městské části. Jakékoli zásadní zásahy do parku vyžadují širokou veřejnou debatu, ve které se definuje, co v parku nefunguje. Taková debata neproběhla.

“Parukářka nepotřebuje zásadní koncepční úpravy, její dnešní uspořádání je vyhovující a funguje velmi dobře. Architekta je potřeba pro návrh vybudování nových přístupů od Jeseninovy ulice, na to by se měl architekt Pleskot soustředit, předělávat zbytek parku je nadbytečné. Prostředky by měla radnice směřovat do jiných zanedbaných prostor, kterých je v Praze 3 bohužel stále velký počet,” říká Ondřej Rut (SZ), předseda zastupitelského klubu ŽNS

Zelení nyní požadují, aby radnice se svými plány na Parukářce předstoupila před veřejnost.

“Částka 1,2 milionů opravdu není malá a my opět nevíme, co za ni městská část vlastně má dostat, a nemáme jako občané žádnou možnost to ovlivnit. Jako Zelené nás navíc děsí, má-li opravdu být součástí zadání i to, “aby si lidé vzájemně nepřekáželi”; veřejný prostor má být naopak místem setkávání. Požadujeme širokou veřejnou diskuzi a participaci občanů a občanek, a to nejen nad hotovou podobou studie, ale i nad její rozpracovaností a nad jejím zadáním – i nad tím, zda je vůbec potřeba,” říká Matěj Michalk Žaloudek, předseda žižkovských zelených

Kontakty:
Ondřej Rut, 608 766 603, rut.ondrej@gmail.com
Matěj Michalk Žaloudek, 727 887 998, matej.zaloudek@gmail.com

Usnesení RMČ o zadání studie: http://www.praha3.cz/public/d/7e/34/356266_189247_RMC_2016_355.pdf

Zastupitelstvo nezrušilo podporu developerskému projektu na severním svahu Parukářky

Včerejší jednání zastupitelstva bohužel potvrdilo původní souhlasné usnesení Rady a náš protinávrh, aby investor snížil stavbu na úroveň svažujícího se terénu Parukářky a střech sousedních domů v Jeseniově ulici, neprošel. Děkujeme za podporu všem, kdo dávali v sále najevo nesouhlas s postupem radnice. Přestože byly na naší straně desítky přítomných občanů a občanek, přestože ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy opatrně připustil, že stavba by mohla být o něco nižší, nepodařilo se dopředu domluvenou vládnoucí koalici přesvědčit. Zazněly dokonce poplašné zprávy, že když neustoupíme, dům by mohl být klidně ještě vyšší, a apely starostky k ochraně soukromého vlastnictví (developera). Diskuse ukázala, že současná radnice se stavbou souhlasí.

Naše úsilí o redukci stavby a ochranu panoramatu Parukářky ale nekončí, investor má před sebou územní a stavební řízení, ve kterém bude muset prokázat, že stavba neuškodí svým sousedům. Na stránkách www.za-parukarku.cz najdete informace o dalším vývoji. Děkujeme také všem, kteří se ve věci zatím angažovali a podpořili petici, kterou lze na zmíněných stránkách podepisovat i nadále.
Zůstaňte na příjmu, Parukářku nedáme.

I nadále budeme sledovat situaci kolem Kempu Pražačka a o případných novinkách budeme informovat. Požádali jsme také vedení městské části, aby kempu věnovala bod na březnovém zastupitelstvu, které se koná 22. března.

12719658_1131118300234161_5726033720135761137_o1498095_1131118243567500_9150981953024662983_o 1801239_1131118423567482_1172691384322607604_o12710800_1131118356900822_6685023822728404546_o10271187_1131119063567418_5361422298984565683_o
Autor fotek: Petr „Zewlakk“ Vrabec

Praha 3 ustoupila požadavkům investora – u dětského hřiště na Parukářce vyroste osmipodlažní dům

Tisková zpráva klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě, 21. 1. 2016

V bezprostřední blízkosti dětského hřiště na Parukářce vyroste osmipodlažní dům.1 Rada MČ Praha 3 včera schválila souhlasné stanovisko k variantě D architektonické studie investora WH Estate s.r.o. k zástavbě pozemků bývalých budov Českého rozhlasu v Jeseniově ulici 38. Žižkovská radnice to prezentuje jako svůj úspěch a upozorňuje na ústupky investora.

Dům, který bude přesahovat úroveň dětského hřiště na Parukářce a střechy sousedních domů o 3 podlaží nelze chápat jako úspěch ve vyjednávání s investorem. Investor nesplnil požadavek městské části z února minulého roku, aby stavba respektovala průběžný horizont Parukářky. Stavba se bude jako jediná přímo promítat do pohledů z parku, bude například viditelná od občerstvení,“ komentuje rozhodnutí radnice Ondřej Rut (SZ), předseda klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě.

Strana Zelených uspořádala spolu se zástupci místních občanů petiční akci a žádost o projednání stanoviska městské části k zástavbě na zastupitelstvu. Petici a žádost podepsalo 596 lidí, z toho 410 občanů městské části Praha 3. Na webových stránkách za-parukarku.cz připojilo pod online výzvu za redukci stavby svůj podpis ke dnešnímu dni 253 lidí. Zastupitelstvo městské části tak podle zákona o hlavním městě Praze musí žádost občanů projednat ve lhůtě 60 dnů. Žádost o projednání byla Úřadu městské části předána tento týden.

V souladu s požadavky petice požaduje klub zastupitelů Žižkov (nejen) sobě, aby investor studii přepracoval a snížil stavbu v západní části o tři podlaží na výškovou kótu 266 m. n m. (tj. na úroveň dětského hřiště a střechy sousedního domu v Jeseniově ulici). S ohledem na aktuální stanovisko Rady MČ požádá klub ŽNS starostku o svolání mimořádného zastupitelstva.

 

Kontakt:

Ondřej Rut
zastupitel MČ Praha 3 za Stranu zelených
předseda klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě
rut.ondrej@gmail.com
608 766 603

Radnice lavíruje kolem developerského projektu na Parukářce

ONDŘEJ RUT (SZ), zastupitel MČ Praha 3

Na místě bývalých studií Českého rozhlasu u Jeseniovy ulice má vyrůst sedmipatrový dům. Starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09) to nejdřív nevadilo. Díky hlasitému protestu veřejnosti na únorové prezentaci projektu ale otočila a kladný postoj se změnil v nesouhlasné stanovisko. Radnice požádala o redukci stavby, aby nepřesahovala průběžný terén Parukářky.

Investor proto v létě přišel s již čtvrtou variantou studie, ve které snížil budovy o jedno podlaží. Základní požadavek tím ale nesplnil, budova stále překračuje úroveň dětského hřiště na Parukářce o tři podlaží. Starostka redukci pokládá za dostatečnou. Podle jejích slov developer ustoupil už dost – původně chtěl stavět dokonce pater deset.

Starostka by jen obtížně dokázala politicky prosadit souhlasné stanovisko dokonce i u svého koaličního partnera ČSSD. Rozhodla se proto zřejmě, že stanovisko nebude vydávat žádné a nechá pokud možno potichu vydat stavební povolení. Od předimenzované stavby si pak umyje ruce argumentem, že se strany na radnici nedokázaly shodnout.

Představa o rozvoji Žižkova nemůže být závislá na tom, jak moc už developer ustoupil. Ten může na počátku požadovat třeba mrakodrap. Nová zástavba má respektovat hladinu střech okolních domů, reagovat na morfologii terénu a nezasahovat do pohledů z parku. Na rozdíl od všech ostatních staveb máme na tento nový dům vhlížet z Parukářky vzhůru. To je věc, kterou musí developer změnit. Pár pater mu k tomu ještě chybí.

Za citlivou výstavbu v okolí Parukářky

Na bývalých pozemcích Českého rozhlasu v Jeseniově 38 těsně u svahu Parukářky má vzniknout 8 podlažní dům, tyčit se má více jak 3 patra nad úroveň střech sousedních domů a dětského hřiště. Dům má zahrnovat 181 bytů a 227 parkovacích míst. Žádný jiný dům v těsné blízkosti parku není tak objemný a žádný se tak křiklavě nepromítá do pohledů z parku.

Na bývalých pozemcích Českého rozhlasu v Jeseniově 38 těsně u svahu Parukářky má vzniknout 8 podlažní dům, tyčit se má více jak 3 patra nad úroveň střech sousedních domů a dětského hřiště. Dům má zahrnovat 181 bytů a 227 parkovacích míst. Žádný jiný dům v těsné blízkosti parku není tak objemný a žádný se tak křiklavě nepromítá do pohledů z parku.

Celý text Ondřeje Ruta, předsedy zastupitelského klubu Ž(n)S, najdete zde.

Petici najdete na http://za-parukarku.cz/