Radnice schválila požadavky na rozvoj území nákladového nádraží

Městská část schválila finální připomínky Podkladové studie nákladového nádraží před plánovaným podepisováním smluv s hlavním městem a developery. Hlavními tématy připomínek i nadále zůstává zajištění veřejné vybavenosti, garance odkupu památkově chráněných budov, podmíněnost výstavby rozvojem dopravní infrastruktury a rozšíření plochy zeleně.

Již potřetí v tomto volebním období se radnice třetí městské části v posledních měsících podrobně zabývala plány hlavního města na výstavbu v areálu bývalého Nákladového nádraží Žižkov a přilehlých zastavitelných pozemcích. Proces připomínkování by měl být ze strany radnice finální před plánovaným podepisováním trojstranných smluv mezi městskou částí, hlavním městem Prahou a investory v území. Podobně jako v dvou předešlých vlnách připomínek se tzv. Podkladová studie s prvky regulačního plánu (dále jen Studie) projednala v celkem šesti poradních orgánech samosprávy Prahy 3. Připomínky následně byly schváleny v Radě a nyní putují na hlavní město a jeho koncepční pracoviště – Institut plánování a rozvoje, se kterým byly samozřejmě již i průběžně konzultovány. Pokračovat ve čtení „Radnice schválila požadavky na rozvoj území nákladového nádraží“

Architektonická soutěž na novou školku Jeseniova vyhlášena

Městská část Praha 3 vyhlašuje soutěž o návrh na novostavbu, která vznikne na místě stávající MŠ Jeseniova 98, která má závažně narušenou statiku.

Tisková zpráva Prahy 3, 10. 5. 2021

Cílem soutěže je najít architektonický návrh na budovu s kapacitu šesti tříd pro 150 dětí. A zároveň získat tým architektů a projektantů s nejvhodnějším přístupem k soutěžnímu zadání, který bude následně celý projekt zpracovávat a projednávat. Novou školku chce radnice otevřít v září 2024. Pokračovat ve čtení „Architektonická soutěž na novou školku Jeseniova vyhlášena“

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo “smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov.
Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a pozemků pod ním.

tisková zpráva základní organizace Strany Zelených Praha 3
29. 4. 2021

Prodej stadionu, nad jehož budoucností se vznáší otazník do rukou developerovi, považují za riskantní a principiálně špatný krok. Majitelem fotbalového klubu je od minulého roku podnikatel v developmentu Martin Louda, který je spoluvlastníkem Domu Radost. Pokračovat ve čtení „Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi“

Praha 3 podala odvolání proti rozhodnutí o umístění stavby Domov pro seniory Parukářka.

Soukromý projekt Domov pro seniory Parukářka získal na začátku roku 2021 kladné územní rozhodnutí. Městská část Praha 3 se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolala. Jako problematickou považuje neadekvátní výšku nejsevernější budovy společně s jejím minimálním odstupem od okolní zástavby.

Tisková zpráva Prahy 3, 1. 4. 2021

Záměrem investora Villa Parukářka a. s. je mezi ulicemi Na Parukářce a Jeseniova, na parc. č. 4166/3 a 4166/7 k. ú. Žižkov postavit čtyři budovy spojené dvojpodlažním objektem podzemních garáží́. Stavba by měla sloužit jako domov pro seniory s celkovou kapacitou 80 klientů s rehabilitačním zařízením, tělocvičnou, jídelnou, manikúrou a pedikúrou, kadeřnictví a 5 lékařskými ordinacemi. Pokračovat ve čtení „Praha 3 podala odvolání proti rozhodnutí o umístění stavby Domov pro seniory Parukářka.“

Praha 3 vypíše architektonické soutěže na školku a dům seniorů

(ČTK): Radnice Prahy 3 plánuje do léta vypsat dvě architektonické soutěže, a to na stavbu nové školky v Jeseniově ulici a na domov pro seniory v ulici Pod Lipami. ČTK to dnes řekl předseda výboru pro územní rozvoj městské části Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

Obě stavby mají nahradit dosavadní budovy, které jsou podle vedení radnice nevyhovující. Kromě toho městská část plánuje vypsat také soutěž na vodní prvek, který má stát na místě zmizelé vodní pumpy.

V Jeseniově jsou dvě školky, bourat se má ta v horní části ulice, která vznikla v 60. nebo 70. letech minulého století. Žaloudek uvedl, že podle statických posudků je ve špatném stavu a radnice se rozhodla místo opravy za desítky milionů korun budovu nahradit novou. Nyní školka částečně funguje, asi polovina dětí je však rozdělena do jiných zařízení. Pokračovat ve čtení „Praha 3 vypíše architektonické soutěže na školku a dům seniorů“

Žižkovské Zelené nově povede Lucia Zachariášová a Zdeněk Jahn

Ve středu 24. března si naše základní organizace zvolila na dva roky nové vedení – Radu základní organizace. Do jejích řad byly zvoleny osobnosti s rozmanitými zkušenostmi i tematickým záběrem. U všech ale platí, že se už dnes aktivně podílejí na veřejném dění v naší městské části. 

Spolupředsedkyní je nově Lucia Zachariášová, právnička, bývalá zastupitelka Prahy 3, která se věnuje lidským právům, sociální oblasti a jejímž největším politickým tématem je podpora pečujících. Spolu s ní byl zvolen Zdeněk Jahn, ekonom, člen Finančního výboru Prahy 3, neúnavný bojovník proti vizuálnímu smogu a organizátor mnoha komunitních akcí a zakladatel oblíbených facebookových skupin (např. Vše za odnos Žižkov). Pokračovat ve čtení „Žižkovské Zelené nově povede Lucia Zachariášová a Zdeněk Jahn“

Bytová politika Prahy 3 se z gruntu mění

Schválili jsme v radě zbrusu nová pravidla pro přidělování obecních bytů. Nově zavádí bodový systém, který zajistí, že byty poslouží k bydlení těch nejohroženějších skupin obyvatel. Největší pozornost bude věnována rodinám s dětmi. Projekt „housing first“, který byl naším volebním slibem, je integrální součástí těchto pravidel. Zřídíme též kontaktní místo pro bydlení, na kterém pracovníci radnice pomohou komukoliv řešit jeho bytový problém.

Pokračovat ve čtení „Bytová politika Prahy 3 se z gruntu mění“

Studenti a studentky budou pomáhat v domovech s pečovatelskou službou – přihlašte se i vy!

Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům a studentkám dá šanci dostupného bydlení, a tím pomůže seniorům a seniorkám od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají.

Princip projektu je jednoduchý – v každém ze dvou domů s pečovatelskou službou na území městské části nabídne radnice jeden byt k pronájmu za zvýhodněných podmínek po dobu jednoho roku studentům a studentkám vysoké školy. Ti by na oplátku se seniory a seniorkami trávili 30 hodin v měsíci, během nichž by jim pomáhali s každodenními úkoly, doprovázeli by je k lékaři či na procházku, povídali si s nimi či je učili novým technologiím, jako je například e-mail či práce na PC.

IMG_5596

„Inspirovali jsme se úspěšnými vzory v Nizozemsku a Francii, kde podobné programy fungují dlouhodobě. Doufáme, že se ujme a rozšíří i u nás,“ říká  Ivo Denemark, člen komise pro sociální politiku.

Zájemci a zájemkyně budou muset splnit tři podmínky – budou muset studovat prezenční formy studia na vysoké škole v Praze a mít dobrou znalost českého jazyka. Třetí podmínkou je zpracování návrhu programu, jak plánuje využít své schopnosti a dovednosti k obohacení životů starších obyvatel a obyvatelek.

„Cílem je dát studentům příležitost dostupného bydlení a zároveň nabídnout obyvatelům a obyvatelkám domovů pomoc či zajímavě strávený čas. Mladí studenti a studentky mohou navíc získat pohled na svět úplně jinýma očima,“ uvádí místostarosta Ondřej Rut.

Místním obyvatelům chybí v parčíku v Jeseniově ulici více zeleně, lavičky nebo hrací prvky pro děti

Od 1. do 28. června proběhlo v rámci participace dotazníkové šetření ohledně parčíku v Jeseniově ulici. Na základě ankety budou veřejnosti na podzim představeny první architektonické návrhy jeho možné nové podoby.

Dotazník vyplnilo celkem 220 lidí, a to prostřednictvím online formuláře na stránkách městské části Praha 3 nebo „offline“ přímo v dané lokalitě či během komentované vycházky. Nejlépe by prostor zlepšilo podle 41,4 % respondentů více zeleně a stromů, které by poskytly stín. Dalším přáním je doplnit parčík mobiliářem. Více laviček by si přálo 32 % dotázaných, kvůli přilehlé škole by dětské prvky pro starší děti uvítalo 26, 1 % obyvatel, téměř čtvrtina zúčastněných lidí chce snížit hluk a prašnost a odclonit parčík od rušné silnice na Želivského ulici. Přáním další čtvrtiny respondentů je zahrnout do studie vodní prvek nebo instalovat pítka pro ptáky a psy. Poptávka je také po umístění více košů a zvýšení čistoty okolí. Jak často park navštěvuji

Z ankety je také patrné, že nadpoloviční většina si přeje, aby park sloužil odpočinku, rekreaci nebo posezení. Od toho je odrazuje rušná komunikace, ale také nedostatečná údržba nebo častá přítomnost osob bez domova.

V rámci participace proběhly i hloubkové rozhovory s dalšími neméně důležitými aktéry, mezi které patří vedení přilehlé základní školy, provozovatelé restauračních zařízení u parku, odborní zástupci městské části a v neposlední řadě také vlastníci pozemku.
Vztah k lokalitě

Zajímal nás také pohled mládeže na řešené území, proto i s žáky Základní školy Jeseniova proběhlo hned několik workshopů. Stejně jako respondenti dotazníků i děti poukázaly na nedostatečnou údržbu prostoru, malé množství mobiliáře či hracích prvků a sociálně patologické projevy chování. Dalším velkým tématem byla bezpečnost – provoz na okolních komunikacích a z nich plynoucí hluk, zápach a nebezpečné přecházení.

Výsledky participace jsme nyní předali architektonickému studiu, které zpracuje návrh revitalizace parčíku. První návrhy představíme veřejnosti letos na podzim. Lidé budou mít možnost se ke studii vyjádřit a do konce roku bychom chtěli mít o budoucí podobě tohoto parčíku jasno,“ uvedl Matěj Michalk Žaloudek (Zelení), předseda výboru pro územní rozvoj.

Objednavatelem projektu je hlavní město Praha. Pozemky jsou částečně městské a částečně soukromých vlastníků, a jedná se tak i ve spolupráci s jejich majiteli.

Vyhodnocení dotazníkové šetření naleznete zde.
Vyhodnocení workshopů s žáky si může prohlédnout zde.

Zelené a Zelení z Prahy 3 vyjadřují podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika

Jako Zelení a Zelené z Prahy 3 i jako občané a občanky vyjadřujeme podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika, a současně nesouhlas s jeho plánovaným vyklizením ze strany Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Za několik let, kdy zahájila svou činnost v nevyužívaných prostorách bývalé plicní kliniky, se z Kliniky stalo vyhledávané centrum nezávislé kultury, které propojuje obyvatele a obyvatelky Prahy 3, nabízí pomoc sociálně slabším a je výrazem vzájemné solidarity a společenství. I přes vytrvalý odpor ze strany některých vysoce postavených politiků, snah o veřejné očerňování a neustávající negativní kampaně Klinika prokázala, že dobrovolná iniciativa zdola, založená na vzájemném respektu, pomoci a neziskovém komunitním principu je silnější než projevy nenávisti a neopodstatněného odporu.

SŽDC dle vlastních vyjádření plánuje současnou budovu rekonstruovat na objekt, který bude z větší části sloužit jako kanceláře. To je přitom v rozporu s platným územním plánem, který zde předepisuje veřejnou vybavenost.

„Pozemek je v územním plánu veden jako veřejná vybavenost a takových pozemků na Praze 3 věru nemáme mnoho. Snahu postavit zde kancelářský objekt s minimem ordinací, které při přimhouření oka obstojí u stavebního úřadu, považujeme za faktické obcházení pravidel. Nedokážeme se ubránit dojmu, že kanceláře úředníků SŽDC nejsou něco, co bychom jako Praha 3 v tomto místě nezbytně potřebovali. Chybí nám naopak zařízení sociální péče, chybí nám dostatečně kapacitní zařízení zdravotní péče, chybí nám školky,“ říká Ondřej Rut (Zelení), místostarosta Prahy 3 pro sociální politiku.

Jako místní občané a občanky i zástupci a zástupkyně místní samosprávy tedy považujeme za přirozené, že k navrhovanému projektu Praha 3 ve spojeném územním a stavebním řízení zaujme stanovisko.  Vzhledem k tomu, že příprava rekonstrukce objektu ze strany SŽDC může zabrat ještě několik let a do té doby hrozí, že budova Kliniky zůstane nevyužita a chátrat, nevidíme důvod, proč by v jejích prostorách nemohlo dále sídlit otevřené komunitní centrum. Dle našeho mínění Klinika úlohu veřejné vybavenosti naplňuje. Naopak ponechání prostoru ladem do doby rekonstrukce/demolice má potenciál zvýšit v dané oblasti bezpečnostní rizika. V době, kdy je v Praze řada jiných nevyužívaných objektů ve státním či městském vlastnictví považujeme lpění na budově Kliniky za primárně politicky motivované.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu nevyžaduje nucené vyklizení. SŽDC ho přesto plánuje. Uvědomujeme si důležitost dodržování zákonů a chováme respekt k právnímu systému. Využití zákonů a soudních rozhodnutí ale nesmí sloužit proti jejich smyslu. Vzhledem k tomu, že už předchozí kroky vůči ASC Klinika vykazovaly známky cíleně nestandardních postupů, musíme se proti takovému výkladu veřejně ohradit a vyzvat SŽDC, aby přihlížela ke skutečným zájmům místních – tedy k bezpečnosti, a smysluplnému kulturnímu i sociálnímu vyžití – namísto neodůvodněně přísných postupů, z nichž ve výsledku nebude těžit vůbec nikdo.

 

Za Radu základní organizace Strany zelených Prahy 3

 

Ondřej Kosnar, spolupředseda ZO Praha 3, 608 766 603

Jana Valová, spolupředsedkyně ZO Praha 3, 734 622 343

 

  1. 1. 2019