V úseku od starého železničního mostu přes Husitskou až k Vítkovskému tunelu aktuálně dochází k revitalizaci okolí cyklostezky. Ta v roce 2010 vznikla na místě bývalé železniční trati a rychle se stala velmi oblíbenou vycházkovou trasou. Nicméně do okolí cyklostezky se doposud příliš neivnestovalo a zastaralý mobiliář a zanedbaná zeleň k zastavení příliš nelákaly. Z toho důvodu okolí cyklostezky v současné době kultivujeme a doplňujeme o další prvky. Autorem projektu je krajinářský ateliér Land 05.
Situační výkres si můžete prohlédnout zde: C.3 Architektonická situace.
Na co vše se můžete těšit?
Nejzásadnější změnou bude vybudování šestnácti míst k zastavení a odpočinku, kde bude nový jednotný mobiliář, což celé území sjednotí. Lavičky budou v některých úsecích v nově vybudované zídce a budou doplněny o stoly. Na dvou místech, u Tachovského náměstí a nedaleko budovy Sokola, budou místo lavic umístěné tzv. dřevěné paluby, větší několikaúrovňové posezení, které ocení děti i větší skupiny.
Paluba u Tachovského náměstí
Kromě jednotných lavic, stolů, odpadkových košů a stojanů na kola bude na odpočívadle v blízkosti Tachovského náměstí také moderní suchá toaleta a trampolíny pro děti. Na jih od cyklostezky nedaleko mostu přes Husitskou ulici bude se můžete těšit na dětský herní plácek s tématikou vlaků a železnic.
Nové hřiště s tematikou železnice
Ke zlepšení atmosféry a možností využití místa i ve večerních hodinách přispěje výměna veřejného osvětlení. Na třech místech budou navíc nově umístěné lampy obsahovat tzv. smart prvky. Zde bude možné využít zdarma Wi-Fi, bezpečnostního tlačítka, nabíjení elektrokol nebo mobilního telefonu. USB porty jsou plánované rovněž jako součást vybraných lavic. Interaktivní stožáry veřejného osvětlení by se měly nacházet u herního plácku, na odpočívadle s toaletou a trampolínami a u dřevěné paluby u Tachovského náměstí.
Kromě vybudovaných odpočinkových míst bude celkově úzký profil cyklostezky vizuálně zvětšený probírkou zanedbané zeleně, které často dominují invazivní druhy. To navíc umožní vytvořit po stranách cyklostezky travnaté pruhy pro běžce. Na svazích v okolí budou vysazeny původní druhy stromů, travin a bylin s cílem zvýšit biodiverzitu a stabilizovat terén.
Revitalizace se týká pouze bezprostředního okolí cyklostezky, samotné těleso upravováno není. Vše je koordinováno s dlouho plánovanou úpravou Tachovského náměstí a Studií obnovy parku na vrchu Vítkov, kterou připravuje hlavní město.
Původně mělo být hotovo na konci dubna, ale vzhledem k nečekaně sněhové zimě bude mít stavba možná pár týdnů zpoždění.