Ve čtvrtek 18. srpna proběhla v družstevní kavárně ROH poutavá debata s prostějovským aktivistou Jakubem Čechem. Za svůj dosud největší úspěch Jakub považuje zviditelnění prostějovských kauz v celostátních médiích. „Na prostějovské radnici sedí už zhruba patnáct let ti samí lidé, jen občas se trochu vymění, a někteří jsou tam ještě déle, celých třicet let. Vzájemně se drží v šachu tím, že na sebe znají špínu z minulosti. Až do roku 2014 nefungovala téměř žádná opozice. I dnes mám občas pocit, že je opozice na radní příliš mírná. Obávám se však, že podobné problémy jsou i v dalších městech, byť třeba ne tak výrazné jako v Prostějově. U nás se o tom jen víc mluví – média se ale bohužel soustředí na to, že to řekl šestnáctiletý aktivista, a nikoli na podstatu problému,“ posteskl si Čech, vzrušeným projevem připomínající Matěje Stropnického.
Co však udělat, aby se situace změnila? Podle Jakuba je důležité, aby se lidé o politiku zajímali i jindy než v průběhu voleb. „Kdyby se aspoň každý druhý člověk zaměřil na něco, ať už na komunální nebo celoevropské dění, velmi by to naší demokracii pomohlo. Jenže Češi mají často pocit, že aktivismus je sprosté slovo, a politika ještě sprostější, tak si tím nechtějí špinit ruce. A přitom je to taková zábava! Třeba prostějovské zastupitelstvo dříve sledovali tak 3 lidé, a dnes jich na to i díky mně kouká přes 120, protože zjistili, že je to lepší než třeba koukat na Ordinaci v růžové zahradě. A to je moc dobře, protože když radní vidí, že jsou veřejností kontrolování, mnohé věci si nedovolí. Právě díky vzrůstající aktivitě občanů z Prostějova se nám například daří už léta bránit výstavbu obchodní galerie v centru města, která má nahradit místní společenský dům,“ vysvětluje.
Na politickém kompasu se Čech nebojí označit za liberálního levičáka, dlouhodobě sympatizujícího se Stranou zelených. Na otázku, co se podle něj v České republice dalo změnit řekl, že kdyby k tomu měl kompetence, mohlo by pomoci progresivnější zdanění právnických osob, a naopak snížení daně z přidané hodnoty, která neúměrně zatěžuje chudší vrstvu obyvatel. Změnu by podle něj zasloužil také zákon o místním referendu, jehož stávající podmínky považuje za příliš přísné (na rozdíl od jiných voleb je pro závaznost výsledku vyžadována 35% volební účast). Rád by také po vzoru Rakouska snížil věkovou hranici aktivního volebního práva na 16 let. „Vždycky mě trápilo, že ještě nemůžu volit… teda až na druhé kolo prezidentských voleb roku 2013, to jsem vám nezáviděl,“ dodává Čech.
Eliška Beranová, členka rady základní organizace SZ Praha 3