Klimatická a ekologická politika, podpora rodiny, dostupnější bydlení, ženy v politice a v rozhodovacích pozicích, lidská práva, školství a evropská spolupráce. To vše jsou hlavní body programu Zelených do letošních voleb.
Konkrétně se letos soustředíme na „ženská“ témata, které ostatní strany nepovažují za důležitá. Chybějících 20 tisíc míst ve školkách, neflexibilní rodičovskou nebo nedostatek zkrácených úvazků, sexuální násilí, nedostatečné tresty za znásilnění a vstřícnější porodnictví.
Pražští Zelení, kteří mají v čele Eva Kavkovou, zveřejnili svou kandidátní listinu. Zelené z Prahy 3 na pátém místě reprezentuje Petra Urbanová, na sedmém místě Anna Chválová a dále Ondřej Rut, Matěj Michalk Žaloudek, Rebeka Vadasová a Lucie Hradecká. Níže najdete jejich stručné medailonky.
———————————————————–Petra Urbanová je právnička bojující proti nelegální těžbě v polském hnědouhelném dolu Turów, který připravuje občany žijící v pohraničí o pitnou vodu a způsobuje další škody na životním prostředí. Dříve se věnovala veřejnému právu i generální praxi.
„Lidé v regionech, které nejvíc zasáhne ústup od uhlí, už teď často bojují s chudobou, exekucemi a horším přístupem ke vzdělání nebo zdravotní péči. Stát musí zajistit sociálně spravedlivou budoucnost pro všechny, už proto, že za situaci v těchto regionech často mohou právě systémová selhání.“
Anna Chválová je koordinátorka projektů integrace cizinců, referentka pro národnostní menšiny, lidskoprávní aktivistka, která vytváří vlastní projekty k zviditelnění témat a zajímavých osobností. Zabývá se lidskými právy, ekologií a problematikou menšin. Několik let se věnovala sociální oblasti jako koordinátorka integrace cizinců, prevence kriminality či jako vedoucí sociální služby v neziskové organizaci.
Mít právo bydlet, kvalitně žít, mít rovné podmínky pro vzdělávání, zdravotní péči a především mít za dobře vykonanou práci dostatek peněz pro život by nemělo být výsadou pro některé, ale životním standardem pro všechny.
———————————————————–Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.
„Chci podpořit kandidátku Zelených do sněmovny, protože se k téhle značce hlásím už přes 15 let a stále si myslím, že je to právě zelená politika, co tahle země urgentně potřebuje, protože mi záleží i na osudu téhle planety. Na komunální úrovni se nám daří snižovat uhlíkovou stopu, ale je potřeba brát tento úkol vážně zejména na celostátní úrovni a to se dnes rozhodně neděje.“
———————————————————–
Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.
„Přeju si méně mužů ve sněmovně, protože nerovné zastoupení v rozhodovacích orgánech vede i k nerovnému rozhodování. Naše zákony, stejně jako naše města, jsou negativně ovlivněny tím, že tu bylo vždy standardem, aby o našich životech rozhodovaly sbory starších dobře zajištěných mužů v padnoucích oblecích a stále zvětšujících se autech, často bez reálné zkušenosti, co ve skutečnosti trápí většinu obyvatelstva. Zelení jsou jediná strana, která toto téma bere vážně a proto jsou i jediná strana, kterou beru vážně já.“
Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovského spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

„Bezplatné veřejné školy představují jedinečný prostor, kde se mohou rozvíjet talenty všech dětí. Společné vzdělávání je klíčové i pro sociální soudržnost společnosti. Aby škola mohla tyto role dobře plnit, musíme do školství investovat, podporovat rozvoj učitelů a zajistit stabilitu pro podpůrný tým v podobě asistentů, speciálních pedagogů i školních psychologů. Měsíce distanční výuky učinily tyto potřeby ještě naléhavějšími.“
———————————————————–
Lucie Hradecká se profesně i dobrovolnicky věnuje prosazování lidských práv. Kromě „ženských“ témat ji zajímá oblast zdravotních a sociálních služeb a jejich pomezí. Má dlouholetou zkušenost s poskytováním osobní asistence lidem s těžkým zdravotním znevýhodněním.
Pandemie covidu prohloubila řadu nerovností a dopadla mnohem tíživěji na ženy než muže. Zatímco pánům průmyslníkům se ve všem vycházelo vstříc, a to i za cenu ohrožení a ztráty lidských životů, na ženy nikdo ohled moc nebral. Přitom právě ony vykonávaly většinu péče, a to nejen v první linii ve zdravotnických zařízeních, ale i doma. Zelení chtějí zajistit spravedlivou post-covidovou obnovu a jako jediní přitom budou pamatovat na všechny, včetně žen.“