Participace, cyklověci, soutěže, muraly… co jsme stihli než jsme odjeli na dovolené?

Po kratší odmlce přinášíme aktuální newsletter. Před prázdninami toho bylo tolik, že jsme se k němu ne a ne dostat.

Konec školního roku byl ve znamení participace budoucích projektů
Na Praze 3 byly téměř celý červen hned dva informační kontejnery. První z nich se nacházel na Malešické ulici a zástupci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha (IPR) a JK architekti zde odpovídali na dotazy k plánovanému projektu nové Jarovské ulice. Druhý kontejner se nacházel na Seifertově ulici a byl věnovaný sběru podnětů a nápadů, které by měly sloužit jako podklad pro první návrhy rekonstrukce Seifertky, jejíž plánování je na samém počátku. Součástí obou akcí byly i komentované vycházky s architektkami i s námi. Během léta budou architektonické týmy zapracovávat nasbírané podněty a další možnost se zapojit lze v obou případech očekávat na podzim.

Proběhla také plánovací vycházka ke stromořadí na horním Žižkově, kde bychom rádi vysadili desítky nových stromů v ulici Jilmová, Na Vápence a zejména v ulici Za Žižkovskou vozovnou. Některé stávající stromy zde nejsou v dobrém stavu a projektanti navrhují jejich náhradu, budeme si ještě procházet strom po stromu, aby se nikde nekácelo zbytečně.

Až do 26. srpna můžete stále podávat i návrhy (online či osobně v infocentru), jak by se podle vás měl jmenovat nově vznikající park pod Parukářkou. Veškeré informace se dočtete na Plánuj Trojku. 

Viktorka získala licenci pro příští sezonu i bez prodeje stadionu
Jsme rádi, že jsme jako Zelení a Zelené nepodlehli tlaku a nenechali se zviklat k zahájení jednání s developerem o prodeji pozemků. Klub koupili noví majitelé, se kterými se radnice ihned dohodla na standardní nájemní smlouvě na 1 rok, díky které získali licenci. Tedy postup, jaký jsme celou dobu požadovali. Nyní se rozbíhají jednání mezi radnicí a novými majiteli, ti do budoucna požadují dlouhodobou nájemní smlouvu na 30 let za symbolickou cenu, nezbytné investice v objemu 25 milionů ze strany městské části a také předkupní právo na stadion.

Všechna kola a koloběžky jen na předem určená místa!
Praha 3 je nově jediná městská část, kde se koloběžky nedají zaparkovat uprostřed chodníku. Vyjednali jsme, že od konce května znemožnila společnost Lime (jako poslední ze všech provozovatelů) parkovat kola a koloběžky kdekoliv. Zaparkovat je nově možné pouze dle našeho systému CYRIL. Kromě společnosti Lime Na Praze 3 fungují ještě další sdílené služby, které náš systém CYRIL plně respektují: NextBike, Bolt a Rekola a možná budou opět přibývat další.

Nové cykloobousměrky Chlumova a Lupáčova
V květnu došlo konečně k vyznačení dvou důležitých cykloobousměrek na žižkovské severojižní páteřní cyklotrase, a to v Chlumově a Lupáčově ulici. Jde o součást trasy A421 spojující Vinohrady a Karlín. Lidé na kole tak zž  nemají výmluvu pro jízdu po chodníku. Jsme rádi, že se nám po více než roce snažení podařilo průjezd cyklistů zlegalizovat a zajistit tak bezpečný podmínky pro všechny účastníky provozu.

Další ročník projektu soužití studentů se seniory a seniorkami
Vyhlašujeme třetí ročník výzvy v rámci našeho projektu soužití studentů a studentek s lidmi žijícími v domech s pečovatelskou službou na Praze 3. Vzhledem k úspěšnosti projektu se i letos hledají dva studenti či studentky, kteří výměnou za byt se sníženým nájemným věnují několik hodin týdně ze svého volného času sousedům seniorům. Pokud byste věděli o někom, kdo by mohl mít zájem, dejte jim prosím vědět.

Pracujeme hned na čtyřech soutěžích
V současnosti běží hned čtyři soutěže nejrůznějšího měřítka, moc se těšíme na výsledky:

Boj o stromy v Cimburkově
V projektu bezpečnějšího předprostoru školy v Cimburkově jsme domluvili umístění 4 stromů. Máme všechna kladná stanoviska a plynárny udělaly přeložku, aby se zde mohlo sázet. Narážíme ale na ostrý nesouhlas magistrátních památkářů. Argumentují tím, že když už bylo na starém Žižkově stromořadí, tak vždycky v celé ulici. V současné době to znamená, že projekt bezpečnostní křižovatky buď můžeme realizovat bez stromů nebo vůbec. Navíc se ukazuje, že v podobných stanoviskách hraje roli i antiekologická ideologie. Více např. Ondřej ve svém blogu.

Mural na Seifertce je hotový
Díky naší spolupráci s Galerie hlavního města Prahy a programu Umění pro město vznikla pod vlakovou tratí v ulici Seifertova nástěnná malba autorů Obras a Akrobad. Čekají nás nejméně tři další podobné záměry – kromě již zmíněného nového vodního prvku čekáme 21. července na vyhlášení vítězného návrhu na žižkovský holubník a po prázdninách by se též měl realizovat i Pérák od ToyBox.

Na Vackově bude ulice Dagmar Burešové
Rada hlavního města potvrdila, že na Vackově budeme mít ulici po polistopadové ministryni spravedlnosti Dagmar Burešové, která v dizentu mj. obhajovala Milana Kunderu, Ivana Medka či Libuši Palachovou. Po Olze Havlové je to mimochodem teprve druhá ulice na Praze 3 pojmenovaná po ženě. Loňský rok se ale slavnostně osadila i cedulka Parku Mileny Jesenské, takže ženské místopisné názvy už tu máme tři.

Nesouhlasíme s návrhem na zlevnění parkování
Náměstek Adam Scheinherr nás negativně překvapil s návrhem na změny v parkovacím systému, jejichž výsledkem je zlevnění ročního poplatku na polovinu (z 1200 Kč na 600 Kč). Příliš levný poplatek je přitom hlavní důvod, proč je na Praze 3 problém najít parkovací místo, jeho snížení situaci ještě zhorší. Výpadek v příjmech městské části přitom může ohrozit další investice, na které se už dnes nedostává, například na bezpečnější přechody nebo opravu chodníků. Na tom, že zlevnění ročního poplatku nepodporujeme jsme našli shodu i s ostatními koaličními partnery v dopravní komisi. K tématu si můžete přečíst i Matějův článek.

Změna v Radě městské části
Tomáš Mikeska (STAN), který měl v gesci územní rozvoj, rezignoval na svůj mandát ze zdravotních důvodů a nastupuje ze něj Pavel Dobeš. Bereme to jako poklidné předání moci v rámci STAN a neočekáváme, že by se tím změnila dobře fungující spolupráce v koalici. Územní rozvoj v následujících měsících čekají obrovské výzvy, protože by měly finalizovat dohody s developery na nákladovém nádraží na finančních příspěvcích pro školy a školky a schválení celého masterplanu pro obrovské území.

Dětská interaktivní výstava Zachraň jídlo v Atriu
Pokud máte děti nenechte si ujít výstavu Zachraň jídlo v Atrium na Žižkově, kde se nejen pobaví, ale dozví se i něco o problematice potravinové logistiky! Za grafiku je zodpovědná Vendula Chalánková. Výstava trvá až do konce října každou st-ne od 14:00 do 19:00.

Dosáhli jsme odstranění kontejneru s nacistickou symbolikou
Několik měsíců byl na Koněvce stavební kontejner s velkým logem firmy Stavby Major, které pracuje s nacistickou symbolikou a zejména se symbolem Totenkopf, který nosili na uniformách přímo dozorci v koncentračních táborech. Nakonec se nám podařilo dosáhnout jeho odstranění bez nutnosti podávat trestní oznámení, protože na naši žádost zasáhl investor stavby.

Zelení zahájili celostátní předvolební kampaň #dejmezelenouzenam
Klimatická a ekologická krize, podpora rodiny, bydlení, žen v politice a další témata jako jsou lidská práva, školství a evropská spolupráce. To vše jsou hlavní body programu Zelených do letošních voleb. Koukněte na www.zeleni2021.cz., kde vše přehledně shrnujeme.

Vedle toho ale musíme řešit i problémy, které mnoho mužů nepovažuje za důležité, přestože důležité jsou. Chybějících 20 tisíc míst ve školkách, nedostatečně velkou a neflexibilní rodičovskou nebo nedostatek zkrácených úvazků. Sexuální násilí a nedostatečné tresty za znásilnění. A také vstřícnější porodnictví.

a na závěr radostné zprávy: Na Žižkov se vrátila devatenáctka a Kostničák byl nominován na Českou cenu za architekturu 2021!

Hezké a klidné léto bez delty přejí

Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek,
Jana Valová
a Andrea Midlochová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.